Birbirine Destek Olan Aile Hikayesi

Ayşe, okuldan eve geldiğinde çok yorgundu. Uzun bir gün geçirmişti. Ödevlerini yapmak, sınavlara çalışmak ve arkadaşlarıyla oynamak onu çok yormuştu. Odasına gidip çantasını bıraktığında annesinin mutfakta yemek hazırladığını gördü ve bütün yorgunluğunu unutup yemek masasını hazırlamak istedi. Annesi kızına teşekkür etti ve odasına gidip dinlenmesi gerektiğini söyledi.

Ayşe, odasına gitti. Oda çok dağınıktı. Kitaplar, oyuncaklar, kıyafetler her yere saçılmıştı. Ayşe, odasını toplamak için işe koyuldu. Kitaplarını raflara yerleştirdi. Oyuncaklarını kutusuna koydu. Kıyafetlerini dolaba astı. Yatağını düzeltti. Odayı süpürdü. Oda artık tertemizdi. Ayşe, odasını topladıktan sonra mutfağa gitti. Annesi yemek yapmaya devam ediyordu. Ayşe, annesine “Anneciğim, benim işim bitti, senin de işin hemen bitsin diye sana yardım edebilir miyim?” diye sordu. Annesi, Ayşe’ye teşekkür etti: “Sağ ol kızım, çok naziksin. O zaman sofrayı kurabilirsin” dedi. Ayşe, sofrayı kurmak için masaya gitti. Tabakları, çatalları, bıçakları, kaşıkları, bardakları, peçeteleri masaya yerleştirdi. Ekmek sepetini, tuzluk ve biberliği, salata kasesini masaya koydu. Annesinin yaptığı yemekleri servis tabaklarına aldı. Sofra artık hazırdı. Ayşe, sofrayı kurduktan sonra babasının ve kardeşinin gelmesini bekledi. Bir süre sonra kapı çaldı. Ayşe, kapıyı açtı. Babası ve kardeşi eve geldiler. Ayşe, onları sevgiyle karşıladı: “Hoş geldiniz baba, hoş geldin kardeşim.” Babası ve kardeşi, Ayşe’yi öptüler. Babası, Ayşe’ye sordu: “Bugün okul nasıldı kızım? ” “İyi geçti baba. Ödevlerimi yaptım, sınavlara çalıştım, arkadaşlarımla oynadım. Babası, Ayşe’yi övdü: “Aferin kızım, çok çalışkan ve akıllısın. Seninle gurur duyuyorum” dedi. Aile, yemeğe başladı. Yemek boyunca sohbet ettiler. Ayşe, okulda yaptıklarını, öğrendiklerini, arkadaşlarını anlattı. Babası, işte yaşadıklarını, başarılarını, zorluklarını anlattı. Kardeşi, oyunlardan, çizgi filmlerden, hayallerinden bahsetti. Annesi, hepsini dinledi, ilgi gösterdi, tavsiyeler verdi. Yemek bitince bütün aile kendi tabaklarını mutfağa götürdü, baba kalan bardakları ve kaseleri götürüp evin annesine yardım etti. El birliği ile bütün aile işleri bitirip dinlenmeye geçtiler. Televizyon izlediler, oyun oynadılar, kitap okudular. Ayşe, babasıyla satranç oynadı. Kardeşiyle lego yaptı. Annesiyle sohbet etti. Hepsi çok eğlendiler.

Aile, akşamın sonunda yatmaya gitti. Ayşe, odasına gitti. Pijamalarını giydi, dişlerini fırçaladı, yatağına girdi. Annesi, babası ve kardeşi, Ayşe’yi öptüler. Ona iyi geceler dilediler. Ayşe, onlara iyi geceler diledi. Gözlerini kapattı. Uyudu. Ayşe, çok mutlu bir kız çocuğuydu. Ailesini çok seviyordu. Ailesi de onu çok seviyordu. Okulda, evde, hayatta başarılı olmak için çok çalışıyordu. Annesine yardım etmekten, odasını toplamaktan, sofrayı kurmaktan hiç şikayet etmiyordu. Aksine, bunları yapmak ona zevk veriyordu. Çünkü ailesinde herkes birbirine destek oluyordu.

Daha fazla Hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın