Concon ve Tantun’un Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde okulu kapanmakta olan bir fil varmış. Bu filin adı Concon muş. Concon okulunu çok seven, derslerine çakışan ve ödevlerini hiç aksatmayan bir öğrenciymiş. Okulun kapanmasını da hiç istemiyormuş.

Concon’un en yakın arkadaşı da fil Tantun muş. Tantun ise arkadaşının tam tersi, ödev yapmayı hiç sevmiyor okulun kapanması için gün sayıyormuş. Günler geçmiş ve okulun kazanacağı gün gelmiş çalmış. Concon çok üzgün, Tantun ise çok mutluymuş. İki farklı karakterde olan filin bu kadar yakın arkadaş olması bütün hayvanları şaşırtıyormuş. Okulun kapanması ile Concon her gün ders çalışmaya devam etmiş. Tantun ise çantasını hiç açmamış her gün oyun oynamaya devam etmiş. Bir gün iki arkadaş oynamak için bulunmuşlar. Concon “Okul kapandığından beri kaç kitap okudun?” Diye sormuş. Tantun gülerek “Hiç…” demiş. Concon “Böyle gidersen sınıftaki herkesten geri kalacaksın. Belki de seni bir alt sınıfa alacaklar. Böyle bir şeyin olmasını ister misin? Bence istemezsin. O yüzden gel beraber çalışalım ve yeni döneme iyi hazırlanmış olarak başlayalım. ” Tantun asla bir alt sınıfa düşmek istemiyormuş. O yüzden arkadaşının teklifini kabul etmiş. İki arkadaş her gün bir saat ders çalışmaya başlamışlar.

Tatil bitip okul başladığında Tantun, Concon sayesinde epey yol almış ve ders çalışmayı, okula gitmeyi sevmeye başlamış. Ödevlerini zamanında yapmaya hatta tatil olduğunda sıkılmaya başlamış. Concon, Tantun’a okulu sevdirdiği için çok mutluymuş. Tantun da arkadaşı sayesinde okulu sevdiği için arkadaşına minnet duyuyormuş. İki arkadaş o yıl okulu çok iyi bir derece ile bitirmişler. Herkes onlarla gurur duyuyormuş. Bu masalda burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın