Kediyle Farenin Arkadaşlık Masalı

Bir zamanlar, bir kediyle bir fare arkadaş olmuş. Kedinin adı Mavi, farenin adı Sarı imiş. Mavi, Sarı’yı kovalamak yerine onunla oynamayı seçmiş. Sarı da Mavi’ye güvenmiş. Mavi ve Sarı, birlikte çok eğleniyormuş. Birlikte koşuyorlar, birlikte saklambaç oynuyorlar, birlikte peynir paylaşıyorlarmış. Ama diğer hayvanlar onların arkadaşlığına anlam veremiyormuş.

Bir gün, Mavi ve Sarı, bir çiftlikte dolaşırken, bir köpek görmüşler. Köpek, Mavi’yi tanımış. Çünkü Mavi, köpeğin sahibinin kedisiymiş. Köpek, Mavi’ye seslenmiş. “Hey, Mavi. Sen ne yapıyorsun burada? Ve yanındaki o fare kim?” demiş. Mavi, köpeğe cevap vermiş. “Merhaba, köpek. Ben burada arkadaşımla geziyorum. O da Sarı. O benim en iyi arkadaşım.” demiş. Köpek, çok şaşırmış. “Senin en iyi arkadaşın bir fare mi? Bu nasıl olur? Sen bir kedisin. Kediler fareleri yer. Fareler de kedilerden kaçar. Bu doğanın kanunu.” demiş. Mavi, gülümsemiş. “Doğru, ben bir kediyim. Ama ben fareleri yemem. Onlarla arkadaş olurum. Çünkü onlar da benim gibi canlılar. Onlara zarar vermek istemem. Sarı da bana zarar vermez. O da beni seviyor. Biz birbirimizi anlıyoruz. Bu da bizim kanunumuz.” demiş. Köpek, Mavi’nin sözlerini duyunca, biraz düşünmüş. Sonra, “Peki, Mavi. Sen bilirsin. Ama dikkatli ol. Diğer kediler seni anlamayabilir. Onlar seni yadırgayabilir. Hatta sana saldırabilirler. Senin fareyle arkadaş olmanı kabul etmezler.” demiş. Mavi, teşekkür etmiş. “Sağ ol, köpek. Sen de dikkatli ol. Diğer köpekler seni kıskanabilir. Onlar senin sahibinle arkadaş olmanı istemezler. Senin sahibine saldırabilirler. Senin insanla arkadaş olmanı kabul etmezler.” demiş.

Köpek, Mavi’nin sözlerine gülmüş. “Sanırım haklısın, Mavi. Herkes arkadaşını kendisi seçer. Kimse karışamaz. Senin fareyle, benim insanla arkadaş olmamız kimseyi ilgilendirmez. Biz mutluysak, yeter.” demiş. Mavi ve Sarı, köpekle vedalaşıp yollarına devam etmişler. Birlikte mutlu mesut yaşamışlar. Diğer hayvanların ne dediği umurlarında olmamış. Çünkü onlar arkadaşlığın değerini biliyorlarmış.

Hayvan masallarını okumayı seviyorsanız Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın