Kitap Okuyan Uğur Böceği Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, çayırın birinde küçük bir mantar evde yaşayan uğur böceği ailesi varmış. Bu ailenin Benek adında tatlı bir yavrusu varmış. Benek kitap okumayı çok severmiş. Her gün çayırı diğer ucunda ki kütüphane gider, yeni kitaplar alır, eve gelir ve onları okurmuş. Benek, kitap okurken kendini başka dünyalarda hisseder, maceralara katılır, yeni şeyler öğrenir ve çok eğlenirmiş.

Benek kitap okumayı çok sevse de arkadaşları onun sevgisini anlamazmış. Onlar, daha çok oyun oynamak, dans etmek ve şarkı söylemek isterlermiş. Benek, onlara katılmak istemediğinde ise arkadaşları ona “Benek, sen çok sıkıcı bir uğur böceğisin. Kitap okumak ne işe yarar? Kitap okumak yerine, bizimle oyun oyna, dans et, şarkı söyle. Hem eğlenir hem de arkadaş oluruz.” derlermiş. Benek ise, arkadaşlarının sözlerine aldırış etmezmiş. O, kitap okumaktan vazgeçmezmiş. Bir gün, Benek’in arkadaşları onu bir pikniğe davet etmiş. Benek, bu sefer onlara katılmaya karar vermiş. Belki de, onlarla eğlenebilirim, arkadaş olabilirim diye düşünmüş. Pikniğe gittiğinde, herkes onu güler yüzle karşılamış ama bir süre sonra, Benek’in yanında bir kitap getirdiğini fark etmişler. Kitap, piknikte bile kitap okumak istiyormuş. Arkadaşları, bunu görünce çok sinirlenmişler. Benek’e kızıp “Sen ne yapıyorsun? Pikniğe geldik, eğlenmek için. Kitap okumak ne alaka? Kitap okumak yerine, bizimle oyun oyna, dans et, şarkı söyle. Yoksa, seni arkadaşımız saymayız.” Kitap, arkadaşlarının sözlerine çok üzülmüş. Onlarla eğlenmek istediğini, ama kitap okumaktan da vazgeçemediğini söylemiş.. O an Benek’in aklına bir fikir gelmiş, arkadaşlarına kitap okumayı sevdirmek! Benek “Arkadaşlar, sizinle eğlenmek istiyorum, ama kitap okumaktan da vazgeçemiyorum. Çünkü, kitap okumak çok güzel ve faydalı bir şey. Kitap okurken, başka dünyalara gidiyorum, maceralara katılıyorum, yeni şeyler öğreniyorum ve çok eğleniyorum. Siz de, kitap okumayı deneseniz, eminim siz de çok seversiniz. Lütfen bana bir şans verin, size kitap okumanın ne kadar güzel olduğunu göstereyim.” demiş. Arkadaşları, Benek’in samimi olduğunu görmüşler ve onu dinlemeye karar vermişler. Benek, onlara kitabını vermiş ve onlara okumaya başlamış. Uğur böceği, kitabı heyecanla okumuş. Arkadaşları, kitapta anlatılan hikayeyi çok sevmişler. “Benek, sen ne yaptın? Bu kitap çok güzelmiş. Kitap okumak ne kadar eğlenceliymiş. Lütfen bize daha fazla kitap okut. Hem kitap okuyalım hem de arkadaş olalım.” demişler.

Benek, arkadaşlarının sözünü duyduğunda çok mutlu oldu. Onlara sarıldı ve “Arkadaşlar, siz çok iyi uğur böceklerisiniz. Kitap okumayı denediğiniz için çok teşekkür ederim. Size daha fazla kitap okutacağım. Hem kitap okuyalım hem de arkadaş olalım.” demiş ve arkadaş olmuşlar. Benek ve arkadaşları, o günden sonra kitap okumayı ihmal etmemişler. Her gün, kütüphaneye gidip, oradan yeni kitaplar alıp, onları okumuşlar. Böylece, hem kitap okumuşlar hem de arkadaş olmuşla. Masalda burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın