Cimri Maymun Masalı

Ormanın derinliklerinde, bir maymun yaşardı. Bu maymun çok cimriydi. Hiçbir eşyasını başka hayvanlarla paylaşmazdı. Muzlarını, fındıklarını, yapraklarını hep kendine saklardı. Diğer hayvanlar onunla arkadaş olmak istemez, ondan uzak dururlardı.

Bir gün, maymunun yaşadığı ağaçta bir yangın çıktı. Alevler maymunun eşyalarını sarmaya başladı. Maymun çok korktu. Eşyalarını kurtarmak istedi, ama yangın çok şiddetliydi. Maymun, yardım istemek için bağırmaya başladı. Ormandaki diğer hayvanlar, maymunun sesini duydular. Hemen maymunun olduğu ağaca gitmişler. Fil uzun hortumuna su çekip, ağaca püskürttü ve yangını söndürdü. Maymun derin bir nefes aldı ve hemen ağaçtan indi. Ama yangının sonunda maymunun bütün eşyaları, yiyecekleri, birikimleri yandı. Maymun, ağladı, pişman oldu. “Keşke eşyalarıma bu kadar bağlanmasaydım. Keşke diğer hayvanlarla paylaşsaydım. Ayrıca bana yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben size hiç iyi davranmadım ama siz benim hayatımı kurtardınız. İyi ki çok teşekkür ederim” dedi. Ama artık çok geçti.

Hayvanlar maymunu affetti. Maymun eşyalarını kaybetti ama yeni dostluklar kazandı. O günden sonra cimriliği bıraktı, daha mutlu bir hayatı oldu. Masal da burada bitti.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın