Kahraman Sincap Kardeşlerin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan kötü kalpli bir kurt varmış. Bu kurt ormanda yaşayan bütün hayvanları korkuturmuş. Tüm hayvanlar kurttan uzak durur, geldiğini görünce evlerine kaçarlarmış. Bu olaya öyle çok alışmışlar ki kimse kurttan kurtulmak için çaba göstermiyormuş. Fakat ormana yeni taşınan sincap kardeşler kurttan çok rahatsızlarmış ve onu ormandan göndermeye karar vermişler.

Günlerden bir gün üç kardeş ormanda oynarken bütün hayvanların aynı anda kaçtığını görmüşler. İçlerinden biri “Çabuk eve gidelim ve bu olaya son verecek bir plan yapalım” demiş. Üçü birden koşarak evlerine girmişler ve büyük sincap kardeş “Benim benim bir fikrim var. Kurda bir tuzak kuracağız ve onu o tuzakta tutacağız.” demiş. Ortanca sincap “Peki onu tuzağa nasıl çekeceğiz?” demiş. Küçük kardeş “Buldum buldum. Ona gidip hayvanların ona tuzak kurduğunu söyleyip, sahte ipler bağlayacağız. O da o yoldan gitmeyecek ve bizim tuzak kurduğumuz yerden gidecek. Böylece tuzağa yakalanacak. Nasıl fikir?” diye kardeşlerine sormuş. İki sincap da fikri çok beğenmiş ve hemen gidip sahte ve gerçek tuzağı kurmuşlar. İçlerinden biri korkarak da olsa kurdun yanına gitmiş “Kurt, sakın bana bir şey yapma. Sana çok önemli bir sır vereceğim. Hayvanlar seni yakalamak, rahat yaşamak için tuzak kurdular. Sakın ağaçlı yoldan gitme” demiş. Kurt “Tamam sağ ol” demiş ve yolunu diğer yola doğru çevirmiş. Biraz yürüdükten sonra birden tuzağa takılmış ve ağaçta asılı kalmış. Onu gören hayvanlar başında toplanmaya başlamış. Üç sincap kardeş gururla öne çıkmış “Nasıl tuzağımıza geldin gördün mü? Büyük ya da güçlü olmakla herkesi yeneceğini düşünüyorsun. Ama biraz aklını çalıştırarak her şeyi başarabilirsin” demişler.

Bütün hayvanlar sincapları alkışlamaya başlamış. Büyük sincap “Şimdi kurt kardeş, sana bir teklifimiz var ya bu ormandan çekip gider bizi rahat bırakırsın ya da hayatını bu tuzakta geçirirsin” diye sormuşlar. Kurt tabi ki de özgür olmayı seçmiş ve yaptıklarından dolayı bütün hayvanlardan özür dilemiş. Bunun üzerine kurdu serbest bırakmışlar. Oda pılını pırtını toplayıp ormandan gitmiş. Bir daha da hiçbir hayvana zorbalık yapmamış. O günden sonra sincap kardeşler de “Kahraman” ilan edilmiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın