Kedi ve Fare Masalı

Bir zamanlar, çok uzak bir ormanda, bir kedi ve bir fare yaşarmış. Kedi, fareyi yakalamak için her gün peşinden koşarmış, ama fare çok hızlı ve zekiymiş.

Bir gün, kedi, fareyi bir ağacın arkasında görmüş ve hemen onu yakalamak için koşmuş. Ama fare, kedinin üzerine bir kovan dolusu bal dökmüş ve kaçmış. Kedi, balın içinde yapış yapış kalmış ve çok sinirlenmiş. Fare, kediye gülmüş ve “Beni yakalayacağını sanıyorsun, ama aslında sen bana yakalanıyorsun. Balın içinde nasıl hissediyorsun?” diye sormuş. Kedi, fareye cevap vermemiş, sadece öfkeyle miyavlamış. Fare, kediye acımış ve “Tamam, tamam, sana yardım edeyim. Ama bir şartım var. Bundan sonra beni kovalamayacaksın ve benimle arkadaş olacaksın. Kabul ediyor musun?” diye teklif etmiş. Kedi, başını sallamış ve “Kabul ediyorum, kabul ediyorum. Lütfen beni kurtar.” diye yalvarmış. Fare, kediye bir ip vermiş ve “Bu ipi ağzına al ve beni takip et. Seni bir dereye götüreceğim. Orada balı yıkayabilirsin.” demiş. Kedi, fareye teşekkür etmiş ve ipi ağzına almış. Fare, kediyle birlikte dereye doğru yürümüş. Yolda, kedi ve fare birbirleriyle konuşmuş ve birçok ortak noktaları olduğunu fark etmiş. Kedi, fareye neden onu yakalamak istediğini anlatmış. “Ben aslında sana zarar vermek istemiyordum. Sadece yalnızdım ve seninle oynamak istiyordum. Ama sen hep kaçıyordun.” demiş. Fare, kediye neden ondan kaçtığını anlatmış. “Ben de aslında seninle oynamak istiyordum. Ama sen hep beni kovaladığın için bana zarar vereceğini düşünüyordum.” demiş.

Kedi ve fare, birbirlerini yanlış anladıklarını anlamış ve üzülmüş. “Keşke daha önce arkadaş olsaydık. O zaman çok eğlenirdik.” demişler. Sonunda, dereye ulaşmışlar ve kedi, balı yıkamış. Kedi, fareye sarılmış ve “Sen çok iyi bir arkadaşsın. Bana yardım ettin ve hayatımı değiştirdin. Bundan sonra sana asla zarar vermeyeceğim. Hep dost kalalım.” demiş. Fare, kediye gülümsemiş ve “Sen de çok iyi bir arkadaşsın. Bana anlayış gösterdin ve bana güvendin. Bundan sonra senden korkmayacağım. Hep dost kalalım.” demiş. Kedi ve fare, birlikte dere kenarında oynamış ve mutlu olmuşlar. Ormandaki diğer hayvanlar, onları görmüş ve çok şaşırmış. Kedi ve fare, ormanın en iyi arkadaşları olmuşlar ve bir daha asla ayrılmamışlar.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın