Kendini Beğenmiş Köpek Balığının Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken denizin içinde yaşayan bir çok hayvan varmış. Bu hayvanlar denizin içinde dost yaşar ve aralarında hiç sorun olmazmış. Herkes birlikte yüzer, işleri yapar, yiyecek toplar ve gün sonunda eğlenceli vakit geçirirmiş. Herkes halinden çok memnunmuş bir hayvan hariç. O da köpek balığı imiş. Köpek balığı kendisini diğer deniz canlılardan üstün görür ve kimseye yardım etmez hatta kimseye selam bile vermezmiş. Köpek balığının bu davranışı bütün deniz canlıları tarafından ayıplanırmış ama yinede hiç biri sesini çıkarmazmış. Zaman böyle geçer ve köpek balığı da diğer balıklar ve deniz canlıları da yaşamlarına devam ederlermiş.

Günlerden bir gün köpek balığı her zaman ki gibi yüzüyor fakat hiç kimseye bakmıyormuş. Diğer canlılar bu duruma hiç aldırış etmiyor ve yem toplamaya devam ediyormuş. Köpek balığı herkesle aynı yerde yüzmek istemediği için biraz uzaklaşmaya karar vermiş ve başlamış yüzmeye. Yüzmüş de yüzmüş, yüzmüş de yüzmüş. En sonunda hiç bir deniz canlısının olmadığı bir yere gelmiş ve yemek aramaya devam etmiş. Köpek balığı yeni geldiği bu yerde değişik kayalar görmüş ve bu kayaların aralarını merak edip çevresinde yüzmeye başlamış. Kayaların arasına sıkışan yemleri başlamış yemeye. Köpek balığının karnı doymuş ve açgözlülük yaparak diğer balıklara yem bırakmamak için durmadan dönmeye devam etmiş. Tam o sırada denizin altında bir gelgit olmuş ve iki kaya hareket etmiş. O esnada kuyruğunu kurtaramayan köpek balığının kuyruğu kayaların arasına sıkışmış. Çok uğraşmış ama bir türlü kuyruğunu kurtaramamış. Aradan saatler geçmiş ama köpek balığı kuyruğunu kurtaramadığı için olduğu yerde kala kalmış.

Diğer balıklar ve deniz canlıları işlerini bitirip akşam oturmasına geçtiklerinde köpek balığının evine gelmediğini fark etmişler. Köpek balığı daha önce evine hiç dönmemezlik yapmadığı için bu durum balıkların dikkatini çekmiş ve köpek balığını aramaya karar vermişler. Hep birden köpek balığını aramaya başlayan balıklar ve deniz canlıları köpek balığının gittiği yönü hatırlayıp başlamışlar o yöne doğru yüzmeye. Uzunca bir süre yüzen hayvanlar tam bulamayıp dönmeye karar vermişken birden bir ses duymuşlar. Hemen o sene doğru giden balıklar karşılarında köpek balığını görmüşler. Köpek balığının kuyruğunu sıkıştırdığını fark eden balıklar ve diğer deniz canlıları ona yardım etmeye başlamışlar. Yoğun çabaları sonunda kuyruğunu kurtarmışlar. Köpek balığı arkadaşlarının bu çabasından dolayı çok sevinmiş. Fakat bugüne kadar onlara iyi davranmadığı için, onlara selam vermediği için ve kendini onlardan büyük gördüğü için çok utanmış. Bütün hayvanlardan özür dilemiş ve kayaların orada olan yemleri göstermiş. Bütün balıklar yemleri toplayıp depolarına kaldırmışlar ve köpek balığına teşekkür etmişler. Köpek balığı da bundan sonra onlarla iyi geçineceğine ve onları asla üzmeyeceğine söz vermiş.

Daha pek çok güzel çocuk masalları için sitemizi takipte kalın 🙂

Yorum yapın