Kibirli Zürafanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçların olduğu kocaman bir orman varmış. Bu ormanda bir çok hayvan yaşarmış. Hepsi de çok iyi arkadaşmış. Ama içlerinden biri hiç bir hayvanla konuşmaz herkesi görmezden gelirmiş. Bu kibirli hayvan da zürafaymış. Herkes ona “Kibirli” dermiş.

Günlerden bir gün Kibirli evinde çok sıkılmış ve dolaşmaya çıkmış. Yolda yavruları oyun oynarken görmüş “Ne kadar da sıkıcılar oyun oynayıp duruyorlar” diye düşünmüş. Biraz ileri de meyve toplayan hayvanları görmüş “Yere en yakın meyveleri topluyorlar, benim gibi yukarı da ki meyveleri toplayamıyorlar” demiş. Daha sonra yürümesine devam etmiş o sırada kış için odun toplayan hayvanları görmüş “Bunlarında işi gücü odun toplamak” demiş ve evine doğru geri dönmüş. Aradan günler, aylar geçmiş sonunda kış gelmiş. Kibirli diğer hayvanları küçümsediği için onların yaptığı hiçbir şeyi yapmamış. Ne kış için yemek toplamış ne de yakacak odun hazırlamış. Kara kış geldiğinde, ağaçlar dinlenmeye çekilmiş ve hiç meyve vermemiş. Ama kışı düşünüp hazırlığını yapanların karnı her gün doyuyormuş. Kibirli yakacak odun da ayarlamadığı için evinde çok üşüyormuş. Bir kaç hafta sonra hem soğuktan hemde açlıktan hastalanmış.

Yavru hayvanlardan birisi Kibirlinin evden hiç çıkmadığını fark etmiş ve kapısını çalmış. Kibirli zor da olsa kapıyı açmış. Yavru hayvan onun hasta olduğunu anlamış ve “Neyin var Kibirli amca?” diye sormuş. Zürafa da “Çok hastayım” demiş. Yavru “Sen biraz bekle” demiş ve koşarak diğer hayvanlara haber vermiş. Ormanda ki iyi kalpli hayvanlar hemen zürafaya yardımda bulunmuşlar. Önce evini ısıtmışlar, sonra yiyecek yemekler hazırlamışlar birde üzerine ilaç verip Kibirli’yi iyileştirmişler. İyileşen Kibirli yaptığı hatanın farkına varmış. Bütün hayvanlardan düşünceleri için kibirli davranışları için özür dilemiş. O günden sonra o da onlarla beraber vakit geçirmeye başlamış ve mutluluğun birlik beraberlikten geldiğini anlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak için Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın