Emo ve Kitap Okuma Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kitap okumayı sevmeyen bir maymun varmış. Bu maymunun adı Emo imiş. Emo ormanda kitap okumayı sevmeyen tek yavru hayvanmış. Bu duruma ailesi çok üzülse de oğullarını bir türlü kitap okumaya alıştıramamışlar.

Günlerden bir gün Emo’nun sınıfına kitap okuma yarışması düzenleneceği duyurulmuş. Bu durum Emo’nun hiç ilgisini çekmese de ucunda ki ödül Emo’nun kalbini çalmış. Çünkü birinci olana tam üç çuval muz verilecekmiş. Emo kitap okumayı sevmese de ödülü almak için yarışmaya katılmaya karar vermiş. Önce annesinden ve ablasından yardım istemiş. Onlarda Emo ile birlikte kitap okumaya başlamışlar. Annesi dakika tutuyor ablası da yanlış okuduğu yerlerde düzeltmeler yapıyormuş. Abla maymun kardeşinin sevebileceği bir kaç kitap satın almış. Annesi de oğluna güzel bir okuma köşesi yapmış. Çünkü Emo’nun kitap okuması onları çok mutlu ediyormuş. Emo bunu ödül için yapsa da ailesi yinede mutluymuş. Bir kaç gün sonra Emo zorunluluktan değil hoşuna gittiği için kitap okumaya başlamış. Kitap okumanın bu kadar sürükleyici olduğu hiç aklına gelmezmiş. Günler geçmiş ve yarışma günü gelmiş çatmış. Verilen sürede en çok kelimeyi okuyan kazanacakmış.

Herkes tek tek kitabını okuduktan sonra yarışmayı kazanan Emo olmuş. Tabi kimse onun kazanmasını beklemiyormuş. Ama Emo o kadar çok çalışmış ki sonunda emeğinin karşılığını almış. Akşam olup eve gidince kazandığı ödülü de baş ucuna koymuş. Güzel olan şu ki Emo kitap okumayı hiç bırakmamış. Ödül için başladığı bu yolu kendi mutluluğu için devam ettirmiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın