Köpek ve Tavşanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir çiftlikte yaşayan bir köpek ve bir tavşan varmış. Köpek çiftliğin gelmiş geçmiş en tembel hayvanıymış. Gün boyu güneşin altına yatar, bir sağa bir sola dönermiş. Tavşan ise çiftliğin en çalışkan hayvanıymış. En çok sevdiği şey ise bahçede havuç toplamakmış.

Günlerden bir gün Tavşan havuç toplamak için evinden çıkmış, o sırada güneşin altında yayılan Köpeği görmüş. Tavşan “Arkadaşım, uyumayı bırak hadi benimle gel, bahçeden havuç toplayalım” demiş. Köpek “Bu sıcakta hiç gelemem, oraya kadar yürüyüp kendim yoramam. Sen gitmek istiyorsan git” demiş. Tavşan üzülerek “Sen nasıl istersen öyle olsun, ama bu yaptığın çok yanlış. Yan gelip yatmakla hayat geçmez. Hem çalışmak hem eğlenmek zorundasın. Sen sadece eğlence kısmındasın” demiş. Köpek ise tavşanın sözlerini umursamamış ve uyumaya devam etmiş. Aradan bir zaman geçmiş. Çiftlikte kış gelmiş. Hava çok soğuk ve karlıymış. Köpek çok açmış ama yiyecek bir şey bulamamış. Çünkü yazın hiç çalışmamış ve biriktirmemiş. Tavşan ise bahçeden topladığı havuçları kış için saklamış. Köpek tavşanın yanına gelmiş ve “Tavşan, lütfen bana biraz havuç ver. Çok açım ve üşüyorum. Eğer bana yardım etmezsen çok üzülürüm.” demiş. Tavşan köpeğe acımış ve “Tamam, sana biraz havuç verebilirim. Ama bir şartım var.” demiş. Köpek “Şartın ne?” diye sormuş. Tavşan “Sen yazın hiç çalışmadın ve hep uyudun. Ben ise çok çalıştım ve havuç topladım. Şimdi bana artık tembellik yapmayacağına dair söz ver. Yoksa sana havuç vermem.” demiş.

Köpek o an yaptığı hatanın ne olduğunu anlamış. O saatten sonra tembelliği bir kenara bırakmış ve çiftlikte yaşayan bütün hayvanlarla arkadaş olmaya karar vermiş. Çünkü çalışmadan hiçbir şey elde edemeyeceğini anlamış. Yaz geldiğinde de bol bol çalışmış ve erzak birikimini yapmış. Bir daha da asla tembellik yapmamış. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masal kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın