Kötü Kral ve Halkın Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir kötü kral varmış. Kral o kadar kötüymüş ki çevresinde bulunan herkes ondan çok korkuyormuş. Bir gün kral canı sıkkın bir şekilde sarayda dolaşırken aklına kötülük yapmak gelmiş. Hemen köyün fakirlerini sarayın bahçesinde toplamış. “Bu gece size gökten yağmur yerine altın yağacak ama benim dediklerimi yaparsanız” demiş. Köy halkı krala inanmış. Kral “Karşıdaki dağı görüyor musunuz? Onun tepesine kadar gideceksiniz oradaki en güzel meyveleri toplayıp bana getireceksiniz”.

Köy halkı çoluk çocuk toplanmış, dağa tırmanmış ve en güzel meyveleri toplayıp krala getirmiş. Gece olunca yağmurun yağmasını beklemişler ama yağmur yağmamış. Sabah kral köylüyü tekrar saraya çağırmış ve topladıkları meyvelerin en güzelleri olmadığını onun için de yağmurun yağmadığını, tekrar dağa tırmanıp kimsenin bilmediği çok özel meyveler toplamalarını söylemiş. Zavallı fakir halk gene krala inanmış ve tekrar dağa tırmanmış bu sefer daha özenle aramışlar ve her yerde bulunmayan özel meyveler toplamışlar. Gece olup yağmurun yağmadığını gören halk kralın kendilerini aldattığını anlamış. Kral üçüncü kez halkı huzuruna çağırdığın da halk hep bir ağızdan kraldan bir şans daha istemiş ve Dünya’da daha hiç kimsenin yetmediği çok özel ve çok güzel bir meyveyi getireceklerini söylemişler.

Kral heyecanlı bir şekilde beklemeye başlamış. Köy halkı hemen büyücüye gitmiş. Durumu öğrenen büyücü öyle bir meyve yapmış ki insanın gözünü kamaştıran görüntüsü, iştah açan kokusu ve muhteşem tadı olan bu meyvenin bir özelliği varmış. Bu meyveyi yiyen kimse bir daha yalan söyleyemeyecek ve kötülük yapamayacakmış. Akşam olup kralın yanına geldiklerinde kral gözlerine inanamamış, gerçekten de dünyanın en güzel meyvesi karşısında duruyormuş, dayanamamış meyveyi yemiş. Meyveyi yedikten sonra başlamış kralın yüzü kızarmaya, yalan söylediği için ve köylülere yaptıklarından dolayı çok utanmış köylüden özür dilemiş ve bir daha hiç yalan söylememiş, kötülük yapmamış. Köylülerde o günden sonra mutlu mesut yaşamışlar.

En güzel kısa masallar için sitemizi takibe almayı unutmayın. Umarız masallarımız miniklerin hoşuna gidiyordur. Düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz 🙂

Yorum yapın