Prenses Ma’nın Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken çok uzak diyarlarda bir saray, o sarayda yaşayan bir prenses varmış. Adı Ma olan bu prenses çok güzelmiş. Ma’nın her şeyi varmış. Anne ve babası bir dediğini iki etmezmiş. Çok güzel elbiseleri, oyuncakları varmış ama hiç arkadaşı yokmuş. Bu yüzden de canı çok sıkılıyormuş. Sarayın dışında oynayan çocuklarla arkadaşlık etmek istiyor fakat onlar prensesten çekindikleri için saraya giremiyorlarmış.

Bir gün Ma annesine bu durumu anlatmış. Annesi de düşünmüş taşınmış aklına bir fikir gelmiş. Hemen Ma’nın üzerini değiştirmiş, ona sokakta oynayan çocukların kıyafetleri gibi kıyafetler giydirmiş. Artık bir prenses gibi görünmüyormuş. Sonrada saraydan dışarı çıkmasına izin vermiş. Prenses Ma dışarı çıkar çıkmaz sokakta oynayan çocukların yanına gitmiş ve onlarla oyun oynamak istediğini söylemiş. Çocuklar prensesi tanımamışlar ve onu da aralarıma almışlar. Ma bütün gün sokaktaki çocuklarla oyun oynamış. Akşam olup saraya geri döndüğünde çok mutluymuş. Artık birçok arkadaşı varmış. O gün yaşadıklarını bütün gece annesine ve babasına anlatmış. Ertesi gün yine aynı şekilde dışarı çıkıp arkadaşlarınla oynamış.

Üçüncü gün annesi Ma’ya artık arkadaşlarına karşı dürüst olması gerektiğini onlara bir prenses olduğunu ama ondan çekinmelerine gerek olmadığını anlatmasını söylemiş. Ma annesinin söylediği gibi arkadaşlarına gerçeği anlatmış onlardan özür dilemiş, niyetinin kötü olmadığını anlatmış. Arkadaşları da Ma ‘yı anlamış ve özürünü kabul etmişler. Öğünden sonrada prenses ve arkadaşları hep beraber, bazen sarayda bazen de sokakta oyun oynamış, birbirlerinden hiç ayrılmadan mutlu mesut yaşamışlar.

En güzel kısa masallar için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Yorum yapın