Küçük Kedi Masalı

Bir zamanlar, ormanın derinliklerinde, küçük bir kedi yaşardı. Küçük kedi çok meraklı ve maceracıydı. Bir gün, ormanın en büyük ağacını gördü. Ağaç o kadar yüksekti ki, tepesindeki yapraklar gökyüzüne dokunuyordu. Küçük kedi, ağacın tepesine çıkmak istedi. Belki de oradan bütün ormanı görebilirdi.

Küçük kedi, ağacın gövdesine tırmanmaya başladı. Ama ağaç o kadar kalındı ki, küçük kedi pençeleriyle tutunmakta zorlandı. Bir süre sonra, küçük kedi yoruldu ve durdu. Aşağıya baktığında, kendisini çok yüksekte gördü. Ama ağacın tepesine daha çok vardı. Küçük kedi, geri dönmek istedi. Ama aşağı inmek de çok zordu. Küçük kedi, korkmaya başladı. Tam o sırada, ağacın dallarından birinde, bir baykuş belirdi. Baykuş, küçük kediye sordu: “- Merhaba, küçük kedi. Ne yapıyorsun burada?” “- Merhaba, baykuş. Ben, ağacın tepesine çıkmak istedim. Ama çok yoruldum ve korktum. Nasıl ineceğimi bilmiyorum.” “Küçük kedi, sen çok cesursun. Ama ağacın tepesine çıkmak senin için çok tehlikeli. Orada çok rüzgar var. Seni savurabilir. Senin yerin, ağacın altıdır. Orada güvendesin.” “- Peki, baykuş. Ama nasıl ineceğim?” “Şöyle yap. Ben sana yardım edeceğim. Sen, ağacın gövdesine sıkıca tutun. Ben de, seni gagamla tutup, aşağı indireceğim. Ama sakın korkma. Ben sana zarar vermem.”- Tamam, baykuş. Senin sözüne güveniyorum.” dedi. Böylece, baykuş, küçük kediye yardım etti. Küçük kedi, ağacın gövdesine sıkıca tutundu. Baykuş da, onu gagasıyla tutup, aşağı indirdi. Küçük kedi, yere indiğinde, çok mutlu oldu. Baykuşa teşekkür etti. “- Çok teşekkür ederim, baykuş. Sen çok iyi bir arkadaşsın. Bana çok yardım ettin.” “- Rica ederim, küçük kedi. Sen de çok tatlı bir arkadaşsın. Ama bir daha böyle tehlikeli şeyler yapma. Senin için endişelendim.” “- Tamam, baykuş. Bir daha yapmayacağım. Senin dediğin gibi, benim yerim ağacın altı.” “- O zaman, kendine iyi bak, küçük kedi. Görüşmek üzere.” “- Sende kendine iyi bak, baykuş. Görüşmek üzere.”

Ve böylece, küçük kedi ve baykuş, arkadaş oldular. Küçük kedi, ağacın altında mutlu bir şekilde yaşadı. Baykuş da, onu sık sık ziyaret etti. Küçük kedi, ağacın tepesine çıkmak istemedi. Çünkü, orada onu bekleyen tehlikeleri biliyordu. Ama ağacın altında, onu bekleyen arkadaşları vardı.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın