Yavru Tilki ve Yavru Tavşan Masalı

Bir zamanlar, bir ormanda yaşayan yavru bir tilki ve yavru bir tavşan vardı. Onlar da çok iyi arkadaştı ve hep birlikte oynarlardı. Ormandaki diğer hayvanlar onlara meyve vermişti. Yavru tilkinin bir elması, yavru tavşanın ise bir armudu vardı.

Bir gün, yavru tilki elmasını yavru tavşana gösterdi. “Bak, ne kadar parlak bir elmasım var. Onunla çok gurur duyuyorum. Seninle paylaşmamı ister misin?” dedi. Yavru tavşan korkuyla reddetti. “Hayır, istemem. Benim de sana gösterecek bir armudum var.” dedi. Böylece, yavru tilki ve yavru tavşan meyvelerini paylaşmadılar. Elmasını yavru tavşana vermek istemeyen yavru tilki, tavşanda ki armudu da almak istedi. Armudunu yavru tilkiye vermek istemeyen yavru tavşan da, tiklinin elmasını almak istedi. Bir süre tartıştılar, ikisi de çok mutsuz ve sinirliydiler. Ormandaki diğer hayvanlar da onları izlediler ve yaptıklarının çok kötü bir davranış olduğunu anlattılar. Paylaşmanın önemini, arkadaşlığın değeri anlattılar.

Yavru tilki ve yavru tavşan yaptıklarından dolayı birbirlerinden özür dilediler. Arkadaşlığın daha önemli olduğunu anladılar ve meyvelerini paylaşmaya karar verdiler. Masal da burada bitti.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın