Kurnaz Olmayan Tilkinin Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde upuzun tüyleri, topaç gibi kuyruğu ve kızıl rengi olan bir tilki varmış. Bu tilki diğer tilkilerin aksine hiç kurnaz değil, her şeyi hakkıyla kazanmayı severmiş. Ama herkesin kafasında olan ön yargıları kıramadığı için koca ormanda tek bir arkadaşı yokmuş. Kızıl tilki bu duruma çok üzülür her gün arkadaş edinmek için uğraşırmış.

Günlerden bir gün kızıl tilki ormanda dolaşırken yaşlı bir zebra görmüş. Yürümekte zorluk çeken zebranın elinde birde pazar poşetleri varmış. Tilki, zebranın o haline dayanamamış ve “Size yardım etmemi ister misiniz?” diye sormuş. Zebra tilkinin yardımını kabul etmek istemese de daha fazla poşetleri taşıyamayacağı için kabul etmiş. Tilki de sevinerek poşetleri alıp zebranın evine taşımış. Tilki, zebra ile vedalaşıp ayrılınca, zebra tilkinin kurnazlık yapmadan yardım etmesine çok şaşırmış. Tilki oradan çıkınca karşısına yavru bir fil çıkmış. Fil, çok hızlı koşmuş ve düşmüş. Birinin yardımı olmadan da kalkamamış. Tilki hemen ona yardım etmiş ve küçük fili yerden kaldırmış. Fil tilkinin yardımını annesine anlatmış ve anne fil de tilkinin karşılıksız yardım etmesine çok şaşırmış.

O gün kızıl tilki bir kaç hayvana daha yardım edince bu olay ormanın içinde kulaktan kulağa yayılmış. Tilkinin gerçekten iyi bir hayvan olduğunu anlamışlar. Aralarından seçtikleri bir kaç hayvan tilkinin evine gitmiş ve o güne kadar onu aralarına almadıkları, ön yargıyla yaklaştıkları için özür dilemişler. Tilki de bütün hayvanların özürlerini kabul etmiş ve o günden sonra hepsi dostça yaşamaya devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın