Kuşlar ve Mikropların Masalı

👵 Pijamalar giyildi ve dişler fırçalandı ise uyku saati geldi demek ki, hadi o zaman gelsin masalımız.
Bir gün kuşlar aralarında konuşuyorlarmış “Biliyor musunuz dünyadaki en güzel ses kuş sesi” demiş bir kuş. Diğer bir kuş “Yanılıyorsun en güzel ses, çocuk sesi” demiş. Hepsi önce şaşırmış sonra birbirlerine bakmışlar ve işte tam o sırada parkta oynayan çocukların sesi gelmiş kulaklarına. Bir sürü çocuk cıvıl cıvıl neşe içinde oynuyormuş. Bütün kuşlar arkadaşlarına hak vermişler “Haklısın en güzel ses çocuk sesi, sonrada kuş sesi” demişler. Kuşlar aralarında böyle konuşurken onları sinsi sinsi dinleyen birileri varmış. Kim mi? Mikroplar. Bunu duyan kötü kalpli mikroplar çocukları kıskanmışlar ve aralarında “Bu çocuklarda çok oldu haa, bir şey yapalım da şunların sesini keselim” demişler.

Hemen havayı kirletmek için mikroplarını sağa sola saçmışlar. Mikroplar bir anda her tarafa yayılmış. Çocukların elledikleri her yer mikrop olmuş. Sonra çocukların ellerinden ağızlarına, burunlarına girmiş mikroplar. Tabi kimse bir şey fark etmemiş, oynamaya devam etmişler. Sadece kuşlar mikropların yaptığı bu kötülüğü görmüş, ama onlarda etrafa saçılan mikroplara karşı bir şey yapamamışlar. Akşam olup çocuklar evlerine gidince olanlar olmuş. Çocukların önce boğazları ağrımış, sonra öksürmeye başlamışlar ve sonunda sesleri de kısılmış. Neyse ki kuşlar olup bitenin farkındaymış ve şifacı perilere çoktan haber vermişler bile. Onlarda hemen harekete geçmiş. Önce kuşlara görev vermişler. Kimi ıhlamur çiçekleri toplamış, kimi papatya, kimi kuşlar kuşburnu, nane ve daha bir çok bitki. Bütün gece periler ve kuşlar çalışmışlar sonunda şifalı şurubu yapmışlar. Sabah olduğunda hasta çocukların içebilmeleri için eczanelere dağıtmışlar bile. Ertesi gün sesleri iyice kısılan çocuklar ilk iş doktora gitmişler. Doktor çocukların mikrop kapmış olduklarını şifa perilerinin yapmış olduğu şurubu eczaneden almalarını ve içmelerini söylemiş.

Çocuklar şurubun tadını hiç beğenmemişler, içmek istememişler. Oysa şifa perileri ve kuşlar o kadar çok çalışmış ki tadı ancak bu kadar güzel olabilmiş, ama çok etkiliymiş. Çocuklar iyileşmek için mecburen tadı güzel olmasa da şifalı şuruptan içmişler, kısa sürede de iyileşmişler, tekrar eskisi gibi cıvıl cıvıl sesleri çıkmaya başlamış. Bura dada masal bitmiş.
Fakat kuşlar size bir şey söylemek istiyorlar, bunun içinde beni görevlendirdiler. Dediler ki ” Lütfen çocuklar dikkat etsinler sokakta oynarken ellerini ağzına ve yüzüne götürmesinler sık sık ellerini yıkasınlar, kötü kalpli mikroplar onları hasta edemesin, böylece dünyadan çocuk sesleri hiç eksik olmasın.”

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın