Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler; Ormanları Temiz Tut

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken sizinde bildiğiniz gibi ormanda Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler yaşıyormuş. Ormanın bütün sorumluluğu Pamuk Prenses’deymiş, yedi cüceler’de ona yardım ediyorlarmış.

Gene bir gün sabah erkenden Pamuk Prenses ve yedi cüceler ormanı teftişe çıkmışlar. Sırayla ormanda gördükleri orman sakinlerine bir şikayetleri olup olmadığını sormuşlar. Aslan, kaplan, zürefa, gergedan, geyik, timsah, fil, maymun ve diğerleri hep aynı şeyden şikayetçilermiş. Hepsi bir ağızdan “Ormana ziyarete gelen insanlar ormanı çok kirletiyor, yedikleri, içtikleri şeylerin çöpünü etrafa atıyor, sonrada toplamadan gidiyorlar” demişler. Pamuk Prenses ve yedi cüceler bu duruma çok üzülmüşler sonrada ne yapabiliriz diye düşünmüşler “Bizi en çok çocuklar seviyor, onlara söylersek belki bize yardımcı olurlar” demişler. Ama nasıl yapacaklarını bilmiyorlarmış. Sonra birden Pamuk Prenses’in aklına masalcı babaanne gelmiş, “O çocuklar için her gün bir masal yazıyor, anneleri de her gece çocuklarına o masalları okuyor, eğer masalcı babaanne bize yardım ederse olur bu iş” demiş ve hemen harekete geçmiş. O gece babaanne uyurken Pamuk Prenses bu isteğini masalcı babaanne’nin kulağına fısıldamış.

Masalcı babaanne hemen o gün Pamuk Prenses ve yedi cüceler’in isteğini yerine getirmiş, bir masal yazmış. Masalında çocuklara bir mesaj vermek istemiş “Sevgili çocuklar doğa bize bir sürü güzellikler sunuyor ve işin güzel tarafı karşılığında bizden hiç bir şey istemiyor. Biz doğadan besleniyor, sağlıklı nefes alıyoruz. Meyvelerini, sebzelerini yiyor, çiçeklerini kokluyoruz. Ancak doğa sadece biz insanlar için değil, diğer canlılarda bizimle aynı hakka sahip. Onun için doğayı bizimle birlikte yaşayan bütün canlıları düşünerek korumamız gerekiyor” diye yazmış. Sonrada “Elçiye zeval olmaz, Pamuk Prenses ve yedi cücelerin sizlerden bir ricası var, lütfen çocuklar etraflarını temiz tutsunlar, doğayı kirletmesinler, gerekirse bu konuda büyüklerini de uyarsınlar dediler” demiş. Burada da masal bitmiş.
👵İnanıyorum ki bu günden sonra sende çevreni temiz tutmak için elinden geleni yapacaksın.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın