Meraklı Atın Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan bir at varmış. Bu atın adı Meraklı mış. Meraklı’nın ismini çok meraklı olduğu için arkadaşları koymuş. Arkadaşları ve ailesi bu kadar meraklı olmamasını bir gün başına bir iş gelebileceğini söylemiş ama Meraklı hiç dinlememiş.

Günlerden bir gün Meraklı dışarı çıkmış ve ormanda dolaşmaya başlamış. Önce dallardan meyveleri yemiş daha sonra arkadaşlarının yanına gitmiş. Meraklı ve arkadaşları oyunlar oynamış, koşu yarışı yapmış. Akşam olup eve gitme saati geldiğinde hepsi vedalaşmış yola çıkmış. Meraklı da tek başına evine doğru giderken, nehrin olduğu yerden sesler duymuş. Yine merakına yenik düşüp nehre doğru gitmiş. Koşar adımlarla nehre vardığında daha önce duyduğu sesleri duymadığını fark etmiş. Ama yinede dolanmaya devam etmiş. O sırada hava iyice kararmış ve etrafı görmekte zorlanıyormuş. Birden bastığı yerin neresi olduğunu anlamamış ve kocaman bir çukurun içine düşmüş. Düştüğünde ayağını incitmiş ve ağlamaya başlamış. Ama kimse sesini duymuyormuş. Çünkü etrafta kimse yokmuş. O an merakına yenik düşüp buraya geldiği için çok pişman olmuş. “Keşke hiç buraya gelmeseydim” diye düşünmeye başlamış. Meraklı çukurun içinde otururken annesi saatin geç olduğunu, ve yavrusunun gelmediğini görünce onu aramaya çıkmış. Bir süre dolaştıktan sonra nehre doğru yol almış. Yolda da “Meraklı Meraklı” diye sesleniyormuş. Meraklı birden annesinin sesini duymuş “Buradayım anneciğim, çukura düştüm” demiş. Annesi hemen çukurun başına gitmiş ve bir halat sarkıtarak yavrusunu yukarı çekmiş.

Meraklı hemen annesine sarılmış ve onu kurtardığı için teşekkür etmiş. “Bir ses duyduğumu zannettim ve kimin konuştuğunu merak ettiğim için buraya geldim. Ama kimse yoktu ve ben birden çukura düştüm” demiş. Annesi de “Ah Meraklı, bu merakının bir gün başına iş açacağını söylemiştim. Umarım bir daha merakına yenik düşüp kendine zarar vermezsin” demiş. Meraklı annesine söz vermiş ve o günden sonra etrafta kendisini ilgilendirmeyen hiçbir şeyi merak etmemiş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın