Kuş Ailelerinin Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçların olduğu bir orman varmış. Bu ormanda da üç kuş ailesi varmış. Kuş ailelerinin göç etme zamanı yaklaşmaya ve yavaş yavaş hazırlık yapmaya başlamışlar.

Günler gelmiş ve geçmiş. Artık ormandan ayrılıp daha sıcak bir ormana göç etme zamanı gelmiş. Üç ailede hazırlanmış ve uzunca bir yol boyunca uçmaya başlamışlar. Uçmuşlar, uçmuşlar ve günler sonra sıcak günlere yemyeşil ormanlara geri dönmüşler. Üç aile de kendilerine güzel bir ağaç bulmuş ve yuvalarını yapmaya başlamışlar. İlk olarak birinci kuş ailesi yuvasını yapmış ama bu yuvaya sadece saman koymuşlar. Yuva hiç sağlam olmamış. Bunu gören diğer kuş aileleri birinci aileyi uyarmış ama birinci aile hiç dinlememiş. Onlar yuvalarına yerleşmişler o sırada ikinci aile yuvasını yapmaya başlamış. O kuşlarda yuvalarını saman ve dallardan yapmaya başlamış. Bu sefer üçüncü kuş ailesi o yuvanın sağlam olmadığını, her ihtimale karşı yuvalarını sağlam yapmaları gerektiğini söylemiş. Ama kuşlar o aileyi dinlememiş. Çok fazla uğraşmak istemiyoruz, alt tarafı bir yuva demişler. Üçüncü kuş ailesi onların bu davranışına üzülmüş. Çünkü ne kadar sağlam iş yaparlarsa o kadar kalıcı olacağını biliyormuş. Üçüncü kuş ailesi ile yuvasının etrafını dallarla çevirmiş. Sağdan soldan bulduğu iplerle hep beraber dalları birbirlerine sabitlemiş. İçine de küçük taşlar dökmüşler ve yuvanın her darbeye karşı dayanıklı olmasını sağlamışlar. En son olarak da taşların üzerine samanları koyup kendilerine yumuşak yataklar yapmışlar. Bu yuvanın yapımı bir kaç gün sürmüş ve iki kuş ailesi onlarla dalga geçmiş. Ama üçüncü kuş ailesi onlara hiç kulak asmamış ve sonunda işlerini bitirmişler.

Kuş aileleri yaşadıkları dallardan birbirleri ile sohbet ederken birden rüzgar çıkmış. Başta şiddetli olmayan rüzgar bir süre sonra şiddetini arttırmış ve kuşlar yuvalarına saklanmış. Ama gelin görün ki birinci ailenin yuvası çoktan dağılmış ortada bir saman bile kalmamış. İkinci ailenin yuvası da dayanmaya çalışıyormuş ama bir süre sonra o da ağaçtan aşağı düşmüş ve yere düştüğünde param parça olmuş. Bir tek üçüncü kuş ailesinin yuvası sapa sağlam duruyormuş. Üçüncü kuş ailesi de bütün kuşları çağırmış ve hepsi sağlam yuvanın içinde rüzgarın bitmesini beklemiş. Rüzgar bitmiş ve iki kuş ailesi de üçüncü kuş ailesinden özür dilemiş. Onların çok haklı olduğunu anlamışlar ve hemen kendi yuvalarını da o kadar sağlam yapmışlar. Bir daha da gelişi güzel iş yapmamışlar.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın