Mutlu Kirpinin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan küçük bir kirpi varmış. Bu kirpinin adı Dikenli imiş. Dikenli ormanın en sonunda, bütün hayvanlardan uzak bir şekilde yaşıyormuş. Kimseye yaklaşmıyor, pek fazla da konuşmuyormuş. Ama bunların hepsinin bir nedeni varmış.

Günlerden bir gün Dikenli sabahın erken saatlerinde kalkmış ve yürüyüşe çıkmış. Günün en çok sabah saatlerini seviyormuş çünkü o saatlerde bütün hayvanlar uyuyor o da rahatça dolaşıyormuş. Evinden çıkan Dikenli yürümeye başlamış ama gelin görün ki o sabah ondan önce kalkan bir aile varmış. O aile de sincap ailesiymiş. Dikenli bir ağacın arkasından sincap ailesini izlemeye başlamış. Anne sincap kahvaltıyı hazırlamış ve yavrusu oturup yemeğe başlamış. Daha sonra anne sincap yavrusunun başını okşamış ve yanına oturmuş. Bu durum Dikenli’yi çok üzmüş. Aslında bu üzülecek bir konu değilmiş ama Dikenli’nin hayatı boyunda daha hiç kafası okşanmamış. İşte bu yüzden dikenli çok üzgünmüş. Ağacın arkasında ağlamaya başlamış. Anne sincap bir ağlama sesi duymuş ve etrafına bakınmış. O sırada Dikenli’yi ağlarken görmüş ve yanına gitmiş “Neden ağlıyorsun?” diye sormuş. Dikenli “Ağlıyorum çünkü seni yavrunu severken gördüm daha önce annem bile benim başımı okşamadı. Çünkü her yerim dikenle dolu ve herkesin eline batıyor” demiş. Anne sincap Dikenli için çok üzülmüş. “Biraz düşünmem gerek” demiş ve düşünmüş taşınmış sonunda aklına bir fikir gelmiş. Hemen eve gitmiş ve evden bir yastık almış içinde ki bütün süngeri çıkarmış ve parçalamış. Kirpiye dönerek “Hadi bunların üzerinde yuvarlan” demiş. Dikenli hemen anne sincabın dediğini yapmış ve süngerlerin üzerinde yuvarlanmış. Yuvarlanması bitince Diken’linin dikenleri tamamen süngerle kaplanmış. Anne sincap da Dikenli’nin yanına gitmiş ve onu sevmeye başlamış.

Bu sayede ellerine de diken batmamış. Dikenli de bu durumdan çok memnun kalmış. Artık oda kendini sevdirmek istediğinde süngerleri dikenlerine taka bilecekmiş. Hemen annesinin yanına gitmiş ve süngerleri göstermiş böylelikle anne kirpi yavrusunu rahatça sevebilmiş masalda burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın