Melek ve Sokakta Yaşayan Dostlarımızın Hikayesi

👵Melek okuldan eve geldiğinde çok mutsuz görünüyordu, annesi dayanamadı sordu “Melek’ciğim bir şey mi oldu neden mutsuz ve üzgünsün?” “Anneciğim bugün öğretmenimiz bize sokakta yaşayan hayvanların karşılaştıkları zorlukları anlattı çok üzüldüm.” Annesi “Neden üzülüyorsun ki sen her akşam onlara sofradan kalan yemekleri veriyorsun, su kaplarını hiç boş bırakmıyorsun” demiş. “Evet ama öğretmenimiz bunu herkesin yapmadığını, üstelik sokak hayvanlarının her şeyi yiyemeyeceklerini, bilinçsiz verilen sofra atıklarının bazen onların ciddi hastalanmalarına sebep olduğunu söyledi” diye konuşmasına devam etmiş. Anne “Bütün bunları bende bilmiyordum, sofradan kalan her şeyi veriyorum.” “İşte bu yüzden bir çok hayvan sağır, kör yada hasta oluyor” Annesi merakla sormuş “Peki ne yapmalıyız?” Melek “Öğretmenimiz bize ödev olarak bu konuyu verdi. Başlık ise sokakta yaşayan dostlarımız” “Peki benden yardım istersen sana yardımcı olmaya çalışırım” dedi annesi.

Melek düşündü ve bir fikir geldi aklına ancak tek başına konuyu çözmesi çok zor olduğu için arkadaşlarından ve annesinden yardım istedi. Önce bir toplantı yaptılar. Melek el ilanları bastırıp her yere bunları asmayı ve herkesi bilgilendirmek ve duyarlı olmalarını sağlamak istediğini söyledi. Bir arkadaşı “Benim babam veteriner ondan yardım isteyebilirim” dedi. Annesi “Bende köşedeki matbaa ile görüşürüm” dedi. Bir sonraki gün Melek annesi ve arkadaşları matbaanın önünde buluştular. Sokakta yaşayan dostlarımız başlıklı bir el ilanı bastırdılar. Matbaacı “Benimde çorbada tuzum olsun” dedi ve hiç para almadı. El ilanlarını bütün duraklara, ağaçlara, evlerin kapılarına ve yoldan geçenlere dağıttılar. Akşam olup evlerine gittiklerinde çok yorgun ama bir o kadar da mutluydular. Ertesi günü ödev olarak öğretmenine bir el ilanı verdi. Öğretmeni ilanı okuyunca “Seni tebrik ediyorum çok başarılı bir çalışma olmuş” dedi ve el ilanını sınıftaki arkadaşlarına okumasını istedi. Melek başladı okumaya “Sevgili hayvan severler sokakta yaşayan dostlarımız bizim sayemizde karınlarını doyuruyor ve hayatta kalabiliyorlar. Ancak bilmeden yaptığımız bazı yanlışlar hakkında sizi bilgilendirmek istedik. Bazı gıdaların onlara çok zararı var. Örneğin; soğan, sarımsak, süt, şeker, çiğ yumurta bunların başında geliyor. Ayrıca verdiğiniz yemeklerin çok sıcak olmaması gerekiyor. Birde veterinerden alacağınız bir damla ile sularını daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Kışın üşümemeleri için karton kutulara giymediğiniz eski kıyafetlerinizi koyarak üşümelerini önleyebilirsiniz. Hayvan dostlarımızı sahiplenmek isterseniz para verip satın almak yerine sokaktan almak en doğrusu. Böylece bir canlı üzerinden ticaret yapmamış olursunuz. Ayrıca yaralı yada hasta bir sokak hayvani icin Alo 153′ ü arayabilirsiniz, sokaktaki dostlarımız ve biz size teşekkür ederiz”

Melek yazısını okuyup sırasına geri dönmüş. Bu metin öğretmeni ve arkadaşları için büyük farkındalık yaratmış, o günden sonra herkes sokak hayvanları için daha dikkatli olmaya başlamış.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın