Tarçın ve Aslanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde sokaklarda yaşayan küçük bir kedi varmış. Bu kedinin adı Tarçın mış. Tarçın çok meraklı bir kediymiş. Her yeri görmek ister, her şeyin tadına bakarmış. Bu konu da annesi onu çok uyarsa da Tarçın hiç dinlemezmiş.

Günlerden bir gün Tarçın yakınlarda ki ormana gitmeye karar vermiş. Annesi Tarçın’a ormanın onun için tehlikeli olacağını söylese de küçük kedi annesini dinlememiş ve yola koyulmuş. Ormana giren Tarçın, ormanın derinliklerine inmiş ve hızla yürüyormuş. O sırada büyük bir aslanla karşılaştı. Aslan, Tarçın’ı görünce, kükredi ve ona doğru koşmaya başladı. Tarçın, çok korktu ve kaçmaya çalıştı. Ama aslan çok hızlıydı ve Tarçın’ı yakaladı. Aslan, Tarçın’ı pençesine aldı ve ona bakmaya başladı. Kedi, aslanın gözlerine baktı ve yalvardı: “Lütfen bana zarar verme.” Aslan “Ben sana zarar vermeyeceğim ama senin gibi yavru bir kedinin bu büyük orman ne işi olduğunu çok merak ettim” demiş. Tarçın “Ormanı çok merak ettiğim için keşfetmeye geldim” demiş. Aslan “Bu büyük orman senin için çok tehlikeli, herkes benim kadar iyi kalpli değil ve sana zarar gelebilir” demiş. Tarçın annesinin sözlerini de hatırlamış ve aslanın haklı olduğuna karar vermiş. “Evet haklısın, şimdi eve döneceğim” demiş. Aslan “Sana zarar gelmemesi için ormanın çıkışına kadar seni takip edeceğim, sen hızla çık ormandan” demiş. Tarçın, aslana teşekkür ederek ormandan çıkmak için koşmaya başlamış. Kısa bir süre sonra Tarçın ormandan çıkmış ve arkasını dönüp aslana el sallamış. Aslan ise gülümseyerek evine geri dönmüş.

Tarçın evine gittiğinde olanları annesine anlatmış ve anne kesi yavrusuna çok kızmış. Başına gelebilecek kötülükleri anlatmış ve bir daha izinsiz dışarı çıkmasını yasaklamış. Tarçın’ın da yaşadığı bu korku ona iyi bir ders olmuş ve bir daha annesinin sözünden hiç çıkmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın