Tavuk ve Ördeğin Arkadaşlığı Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir ördek varmış. Bu ördeğin adı Vakvak mış. Vakvak ailesi ile birlikte çok güzel bir gölde yaşıyormuş. Burada bir çok arkadaşı varmış. Ama en sevdiği arkadaşı yan çiftliklerinde yaşayan tavuk Çilli imiş.

Çilli ve Vakvak her gün gölün kenarında oyunlar oynar, eğlenceli vakit geçirirmiş. Ama bu durum diğer ördeklerin hiç hoşuna gitmezmiş. Çünkü sadece ördeğin bir ördek ile arkadaş olabileceğini düşünürlermiş. Vakvak onlara hiç aldırış etmez, bunun doğru olmadığını söylermiş. Günlerden bir gün vakvak ve Çilli gölün yanında oynarken ördeklerden birinin ayağı burkulmuş ve gölün içinde su ile boğuşmaya başlamış. O sırada çevresinde hiç bir ördek yokmuş. En yakınlarında olan Vakvak ve Çilli hemen ördeği kurtarmak için bir plan yapmışlar. Yanlarında ki sazlıklardan bambuları alıp bağlamışlar. Bunu o kadar hızlı yapmışlar ki hemen gölün üzerinde ördeğin yanına gitmişler. Çilli uzanıp, çırpınan ördeği çekmiş ve onu karaya getirmişler. Ördek, Çilli’nin bu kadar söze rağmen ona yardım etmesine çok şaşırmış. Vakvak “Gördüğünüz gibi sadece ördeklerin arkadaş olmasına gerek yok. Her hayvan birbiri ile arkadaş olabilir hatta yardımına koşa bilir.” demiş.

Ördek bugüne kadar hep yanlış düşündüğü için Çilli den ve Vakvak tan özür dilemiş. Bu durumu duyan diğer ördekler de Çilli den özür dilemişler. O günden sonra tavuklar, ördekler ve diğer hayvanlar mutlu bir şekilde yaşamaya başlamışlar.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleye bilirsiniz.

Yorum yapın