Tembel Sincap Masalı

Bir varmış bir yokmuş, uzak bir ülkede, büyük bir ormanın içinde, bir sincap ailesi yaşarmış. Bu ailede bir çok sincap bir arada çalışıp, kış için fındık toplarlarmış. Ama içlerinden birisi, çok tembel bir sincapmış.

Tembel sincap her gün ormanda oyun oynar, hiç bir işe yaramazmış. Diğer sincaplar ona “Arkadaşım, neden bize yardım etmiyorsun?” diye sorarlarmış. Tembel sincap da “Arkadaşlar, benim çalışmama ne gerek var ki” dermiş. Diğer sincaplar çok kızarlarmış. Onunla konuşmamak için “Peki madem, o zaman biz gidiyoruz, kendine iyi bak” derlermiş ve hızlıca ağaçlara tırmanırlarmış. Sincapları gören Orman Kralı “Ne oldu? Neden bu kadar üzgünsünüz?” diye sormuş. Çalışkan sincaplar “Kralım” diye söze başlamışlar ve ona arkadaşlarının hiç çalışmadığından bahsetmişler ve bu tembelliği bir daha yapmaması için yapmış oldukları planı anlatırlarmış. Günler, haftalar hatta aylar geçer ve en sonunda kış gelir çatmış.

İlerleyen günlerce Tembel sincap çok acıkmış. Hemen arkadaşlarının evine gidip “Arkadaşlarım bana fındık verir misiniz?” diye sormuş. Arkadaşları da “Üzgünüz ama veremeyiz. Biz bütün yaz çalıştık, fındık topladık. Sen ise oyun oynadın. Sana çalışmalısın dediğimizde ise bizi hiç dinlemedin. Eğer sen de bizle çalışsaydın sana fındık verirdik” demişler. Sincap da yaptığı bu hatayı anlamış ve arkadaşlarından çok özür dilemiş. O günden sonra her gün çalışmış ve hiç tembellik yapmamış. Bu masal da burada bitmiş.

Hayvan masallarını okumayı seviyorsanız Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın