Yavru Maymunun Hazine Masalı

Bir zamanlar, bir ormanda yaşayan yavru bir maymun vardı. O, diğer maymunlardan farklıydı. Çünkü o, kitap okumayı çok seviyordu. Her gün, ormanın içindeki gizli bir mağaraya gider, orada bulduğu kitapları okurdu. Kitaplar ona yeni dünyalar, yeni bilgiler, yeni maceralar açıyordu.

Bir gün, yavru maymun çok ilginç bir kitap buldu. Kitabın adı “Ormanın Sırrı”ydı. Kitapta, ormanın derinliklerinde saklı bir hazine olduğu yazıyordu. Yavru maymun, bu hazineyi bulmak istedi. Kitaptaki ipuçlarını takip ederek, ormanın içine doğru yola çıktı. Yolda, birçok hayvanla karşılaştı. Onlara, hazineyi aradığını söyledi. Bazı hayvanlar ona yardım etti, bazı hayvanlar ona engel oldu. Ama yavru maymun, vazgeçmedi. Sonunda, ormanın en büyük ağacının altına geldi. Kitapta, hazineyi bulmak için ağacın köklerini kazması gerektiği yazıyordu. Yavru maymun, ağacın köklerini kazmaya başladı. Bir süre sonra, bir sandık buldu. Sandığı açtı. Ama içinde altın, gümüş, mücevher gibi değerli şeyler yoktu. Sadece kitaplar vardı. Yavru maymun, hayal kırıklığına uğradı. Bu muymuş hazine diye düşündü.

Ama sonra, kitapları incelemeye başladı. Kitaplar, ormanın tarihini, kültürünü, doğasını, hayvanlarını anlatıyordu. Yavru maymun, bu kitapların ne kadar değerli olduğunu fark etti. Bu kitaplar sayesinde, ormanı daha iyi tanıyacak, sevecek, koruyacaktı. Yavru maymun, çok mutlu oldu. Bu, onun için en güzel hazineydi.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın