Zebra Çizgili’nin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde yaşayan zebra ailesi varmış. Bu zebra ailesinin “Çizgili” adında tatlı bir yavruları varmış. Çizgili çok sevimli, iyi kalpli, arkadaş canlısı bir zebraymış, herkes tarafından da çok sevilirmiş.

Günlerden bir gün baba zebra eve gelmiş ve ev halkı ile konuşmak istediğini söylemiş. Herkes salona toplanmış ve baba zebra “Sizlere söylemek istediğim bir şey var, başka bir orman da daha iyi bir iş fırsatı buldum. O yüzden kısa süre içinde bu ormandan taşınmamız gerekiyor. Biliyorum sizler için ani bir karar oldu ama yeni iş fırsatı ile daha rahat geçinebileceğiz” demiş. Anne zebra ve Çizgili bu durumu olgunlukla karşılamışlar. Çünkü orman da iş bulmak, yemek bulmak çok zormuş. Herkes birbirine destek olsa da iyi şartlarda yaşamak için başka ormana taşınmaları gerekmiş. Çizgili hem anlayışlı hem de üzgünmüş. Çünkü okulda ki ve orman da ki arkadaşlarından ayrılmak istemiyormuş. Ama babası üzülmesin diye ona belli etmiyormuş. Ertesi gün okula giden Çizgili, hiç gülmüyor, konuşmuyormuş. Bu durum arkadaşlarının dikkatini çekmiş ve nedenini sormuşlar. Çizgili “Artık bu ormanda yaşamayacağız, taşınıyoruz. Bu yüzden sizinle vedalaşmam gerek” demiş. Bütün yavru hayvanlar çok üzülmüş, Çizgili’ye moral vermek isteseler de verememişler çünkü onun gitmesini hiç istemiyorlarmış. Öğretmen derse gelince herkes sırasına oturmuş ama kimsenin yüzü gülmüyormuş. Öğretmen soru sorduğunda kimse cevap vermiyor, şarkılara katılmıyormuş. Öğretmen bir şeylerin ters gittiğini anlamış ve “Ne oldu çocuklar? Neden üzgünsünüz?” diye sormuş. Çizgili öğretmene, taşınmaları gerektiğini ve okuldan ayrılacağını anlatmış. Öğretmen ise gülümseyerek “O zaman size güzel bir haber vereyim çocuklar, Çizgili’nin taşınacağını biliyorum ama bu okuldan ayrılmayacak. Çünkü gittikleri orman da okul yok ve servisle buraya gelecek. Yani arkadaşınızdan ayrılmayacaksınız” demiş.

Bütün yavrular sevinçten zıplamaya başlamışlar. Hepsi birden öğretmene sarılmışlar. Çizgili eve gittiğinde daha mutluymuş ve anne zebra nedenini hemen anlayıp, Çizgili’ye sarılmış. Zebra ailesi o hafta yeni ormanlarına ve evlerine taşınmışlar. Şimdiki evleri eski ormana çok yakınmış. Çizgili kimseden ayrılmak zorunda kalmamış ve mutlu hayat yaşamaya devam etmiş. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın