Açgözlü Adam ve Sihirli Lambanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, uzak diyarlarda, uzun zaman önce altın kaplamalı kocaman bir köşk ve bu köşkte yaşayan zengin mi zengin, cimri mi cimri bir o kadar da açgözlü bir adam yaşarmış. Aslında bu adam eskiden çok fakirmiş hiç parası yokmuş yarı aç yarı tok, çöp toplayarak karnını doyuruyormuş.

Bir gün çöpün içinde bulduğu bir oyuncağı işine yaramadığı için oradan geçen bir çocuğun üzerine atmış. Bunu gören yaşlı aksakallı bir dede yaptığının iyilik olduğunu düşünmüş ve karşılığında kendisini ödüllendirmek istemiş. Fakir adam aslında niyetinin iyilik yapmak olmadığını işine yaramadığı için verdiğini yaşlı dedeye söylememiş. Yaşlı dede de adama bir gece lambası hediye etmiş. Bu bir sihirli gece lambasıymış. Yaşlı dede “Bu lamba sihirli, sen ne istersen iste lamba hemen yerine getirir” demiş. İşte ne olduysa o günden sonra olmuş. Adam her gün sihirli lambadan altın istemiş. Sihirli lambada her gün adama çuval çuval altın vermiş. Böylece fakir olan, karnını çöpten doyuran adam biranda çok zengin olmuş. Önce kendine altından bir köşk yaptırmış, sonra da köşkü altın kaplamalı eşyalar ile doldurmuş. Canının her istediğini alabiliyor, yiyebiliyormuş. Ancak bir şeyi yapmak hiç aklına gelmemiş, o da “İyilik yapmak”. Sihirli lambadan kimse için iyilik yapmak istememiş.
Bir gün köşkün kapısı çalmış ve bir kadın yanında, çocuğuyla zengin adamdan yardım istemiş. Kadın “Sen zamanında çocuğuma oyuncak hediye etmiştin, şimdi karnı çok aç bir lokma ekmek verir misin?” demiş. Zengin adam sinirli bir şekilde “Hadi başka kapıya, ben senin çocuğuna oyuncak falan hediye etmedim.” demiş. Kapıyı sert bir şekilde kapatmış. Hemen ardından kapı tekrar çalmış ve cimri adam kapıyı açar açmaz tam bağıracakmış ki karşısında yaşlı dedeyi görmüş. Dede “Ben sana yaptığın iyilik karşısında bu sihirli lambayı hediye ettim, daha çok iyilik yap diye. Oysa sen iyilik yapmadığın gibi birde kapına gelen yardıma muhtaç birini geri çevirdin.” demiş. Adam yaşlı dedenin dediklerini hiç dinlememiş nasıl olsa lamba bende de diye düşünmüş ve kapıyı yaşlı dedenin suratına kapatmış.

Ertesi sabah yine sihir yapmak için lambayı eline aldığında lamba elinden düşmüş ve paramparça olmuş. Lambanın kırılmasıyla da o güne kadar yapılan bütün sihir biranda bozulmuş. Açgözlü adam kendini sokakta çöplerin arasında bulmuş. Etrafta ne şato nede başka bir şey varmış.
Yaptığı hatayı anlamış ama iş işten geçmiş.
Yaşlı dede ona bir fırsat sunmuş, eğer o bu fırsatı iyi değerlendirse imiş şimdi hem kendine hemde başkalarına faydası olacakmış. Paylaşmak güzeldir, paylaştıkça çoğalır.

Daha fazla uyku masalı okumak isterseniz Uyku Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın