Geçmişten Gelen Fotoğrafların Hikayesi

Büşra, 6 yaşında küçük bir kızmış. Hafta içi okula gider hafta sonları ise annesi ve babasıyla vakit geçirirlermiş. Büşra o hafta sonu gezmek istememiş. Nenesi ve dedesini görmek için onların yaşadığı şehre gitmek istemiş. Annesi ve babası Büşra’nın isteği üzerine Cuma akşamı ailecek yola çıkmışlar. Sabaha karşı varacakları yere varmışlar. Nenesi ve dedesi kapıda çocuklarını görünce çok sevinmişler.

Birlikte ailecek kahvaltı ya oturmuşlar. Herkes çok mutluymuş. Hep beraber sohbet etmişleri gülüşmüşler. Kahvaltıdan sonra kahve keyfine geçmişler. Büşra da büyükleri kahve içerken okulda öğrendiklerini onlara anlatmaya başlamış. Daha sonra nenesi ile birlikte dolaşmaya çıkmışlar. Etrafta bir çok ağaç görmüş, çiçek toplamış ve temiz hava almış. Markete girip akşam için nenesi ile birlikte yiyecekler almışlar ve eve geri dönmüşler. Eve döndüklerinde annesi, nenesi ve Büşra mutfakta yemek hazırlamışlar. Dedesi ve babası da salonda tavla oynuyorlarmış. Akşam yemeğinden sonra Büşra nenesi ile birlikte çatı katından eşya almaya çıkmışlar. Bir kapı gören Büşra nenesine “Nene, burada ne var?” demiş. Nenesi “Burada bizim eski eski eşyalarımız var kızım.” demiş. Büşra “İçeriye girebilir miyim?” diye sormuş. Nenesi “Tabi ki kızım” diyerek kapıyı açmış ve Büşra geçmişte bir yolculuğa başlamış. İlk olarak dikkatini plaklar çekmiş. Daha sonra şapkalar ve fotoğrafları görmüş. Fotoğraflar Büşra için çok değerliymiş. Nenesi ile birlikte albümlere bakmaya başlamışlar. Nenesinin, dedesinin küçüklüğünü görmüş. Akrabalarını görmüş. Babasının çocukluğu ile karşılaşmış. Büşra fotoğraflardan çok etkilenmiş. O da artık fotoğraflara karşı daha farklı bakmaya başlamış. Odada işleri bitince aşağıya inmişler ama Büşra’nın aklı hala fotoğraflardaymış.

Ziyaretleri bitip eve dönmüşler. Evde de fotoğraf albümlerine bakmışlar. Bir kaç gün sonra nenesi ve dedesinden bir kargo gelmiş. Büşra paketi açtığında paketin içinden bir fotoğraf makinesi ve bir not kağıdı çıkmış. Not kağıdında “Sende geleceğine, geçmişinden izler bırakmak istersen bu makineyi kullanabilirsin güzel kızım” yazıyormuş. Büşra çok sevinmiş ve hemen teşekkür etmek için nenesi ile dedesini aramış. O günden sonra Büşra her özel anın fotoğrafını çekip tarihini yazıyormuş.

Daha fazla kısa masal okumak için Çocuk Masalları Kısa kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın