Aile Geleneği Hikayesi

Bahar gelmiş, kuşlar ötmeye başlamış. Her yerde çiçekler açıyor ve doğa canlanmaya devam ediyormuş. Bora’ da yıllar önce başka bir ülkede okumak için ayrıldığı eve eşi ve çocuğuyla dönmeye bir bahar günü karar vermiş. Hemen eşyaları toplayıp, ailesini ziyaret etmek istiyormuş. Küçük Yusuf da çok heyecanlıymış. Bir kaç senedir babaannesini ve dedesini görmüyormuş. Onları çok özlüyormuş. Bora’nın ailesinin evinde de aynı telaş varmış. Oğlu, torunu ve gelini gelecek diye çok mutlularmış.

Hazırlıklar bitmiş Yusuf, babası Bora ve annesi yola çıkmışlar. Uzun süren bir yolculuğun sonunda ailelerinin evine varmışlar ve beklenen kavuşma gerçekleşmiş. Herkes çok mutluymuş. Anne çok güzel bir sofra kurmuş. Oğlu ve ailesinin bütün sevdiği yemekleri yapmış. Herkes neşe içinde bir akşam geçirmiş. Sabah olduğunda Yusuf, babasını uyandırmış ve birlikte bahçeye inmişler. Meraklı gözlerle etrafa bakan Yusuf sırayla dizilmiş olan ağaçları görmüş. “Baba, neden bu ağaçların üzerinde isimler yazıyor?” diye sormuş. Bora, Yusuf’a anlatmaya başlamış “Bak oğlum bu ev bu bahçe çok eski. Benim babam, yani senin deden bile bu evde doğmuş. Deden doğduğu zaman babası onun için bir ağaç dikmiş ve önüne ismini yazdırmış. Daha sonra deden de ben, amcan ve halan doğduğunda ağaç dikip önüne ismini yazdırmış. Bu bizim aile geleneğimiz haline gelmiş” demiş. Yusuf babasının anlattıklarından çok etkilenmiş. Yıllar önce yapılan bir davranışın, hala devam etmesi Yusuf’u çok şaşırtmış.

Ertesi gün bu sefer babası Yusuf’u kaldırmış ve bahçeye çağırmış. Bahçeye indiğinde babasının elinde ağaç fidesi görünce meraklanmış. “Babacığım, bu nedir?” diye sormuş. Babası “Dün anlattığım hikayeyi hatırlıyor musun Yusuf?” demiş. Yusuf evet dercesine kafasını sallamış. Bora “İşte bu da senin ağacın oğlum. Sende bu ağaç gibi yavaş yavaş büyü ve uzun yıllar boyunca yaşa” demiş. Yusuf babası gibi kendisinin de ağacının olmasına çok sevinmiş. Baba oğul birlikte ağacı dikmişler. Yusuf o tatili bir daha hiç unutmamış. En büyük hayali de seneler sonra, onunda çocuklarına ağaç dikmek ve bu geleneği sürdürmekmiş.

Daha fazla Çocuk Hikayeleri okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın