Arı Maya ve Çocuklar Masalı

Arı Maya çocukları çok seviyor, onları sürekli uzaktan seyrediyor, oynadıkları oyunları merak ediyor, hatta onlar ile oyun oynamak istiyormuş. Ancak nedense çocuklar onu görünce kaçacak delik arıyor, çığlıklar atarak sağa sola kaçışıyorlarmış. O ise bu olanlara bir anlam veremiyor ve çok üzülüyormuş.

Diğer arı arkadaşları ile bu durumu paylaşmış ama onlarda da durum aynıymış. Bunun üzerine Maya, kraliçe arının huzuruna çıkmaya karar vermiş. Kraliçe arı Mayayı dinledikten sonra başlamış anlatmaya “Bende ne zaman dan beri, bana gelip bu soruyu soracaksın diye bekliyordum. Biz aslında hiç kimseye zarar vermeyen, hatta bütün gün onların yiyebilmesi ve sağlıklı büyümesi için çalışın bal arılarıyız. Fakat insanlar bunu bilse de küçük çocuklara yeterince anlatamıyorlar, dolayısıyla onlarda sadece bizim iğnemiz olduğunu ve onları soka bileceğimizi düşünüyorlar. Oysa biz bu iğnemizi tehlike anında kendimizi korumak için kullanıyoruz” demiş. Arı Maya “Peki ama ben onlara bunu nasıl anlata bilirim ki? Ben çocukları çok seviyor, onlarla oyun oynamak istiyorum” demiş. Kraliçe arı “Sen bu işi bana bırak, ben halledeceğim” dedikten sonra düşünmüş taşınmış ve  asker arıları huzuruna çağırmış “Size görev veriyorum, bütün bal kavanozlarının üzerine bal arılarının zararsız olduğunu ve amaçlarının bol bol bal yapıp herkesin bu ballardan yemesini sağlamak olduğunu yazın” demiş. Asker arılar verilen görevi yerine getirmiş bal kavanozlarının üzerine arıların faydalarını yazmış. 

Burada da masal bitmemiş, çünkü bende bütün çocuklardan arılar hakkında çekilmiş en az bir belgesel seyretmelerini rica ediyorum, çünkü bence ancak o zaman bu masal mutlu son ile biter ve arı Maya hayal ettiği gibi çocuklar ile oyun oynayabilir.

Yorum yapın