At Kırat’ın Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan bir at varmış. Bu atın adı Kırat mış. Kırat diğer atlar gibi insanları pek secmez, hatta onları tehlikeli bulurmuş. İnsanların olduğu yere asla gitmez, en ufak bir insan sesi duyduğunda hemen uzaklaşırmış.

Günlerden bir gün Kırat ormanda dolaşmaya başlamış. Önce sakince dolaşmış daha sonra var gücüyle koşmaya. Koşmuş Koşmuş birden ayağı bir taşa takılmış ve yuvarlanmış. O kadar kötü düşmüş ki ayağı kırılmış. Acıdan yerde kıvranmaya başlamış. O sırada bir çocuk ormanda dolaşırken Kırat’ı yerde yatarken görmüş. Hemen koşup yanına gelmiş. Kırat insan gördüğü için çok tedirginmiş. Küçük çocuk hemen koşup annesine haber vermiş. Annesi kamyonetiyle birlikte ormana gitmiş ve atı zor da olsa araca bindirmiş. Kırat insanların onu alıp bir daha ormana bırakmayacağını düşünmüş ve morali çok bozukmuş. Yıllarca insanlardan kaçmış ama bir gün insanların eline düşmüş. Kırat, anne ve çocuk bir süre yol aldıktan sonra Kırat’ı indirmişler ve bir doktor ayağına bakmaya başlamış. Veteriner atın ayağının kırıldığını ve bir süre klinikte tedavi görmesi gerektiğini söylemiş. Anne ve çocuk atı orada bırakıp evlerine dönmüşler.

Bir hafta sonra doktor aileyi aramış ve atın iyileştiğini haber vermiş. Bunun üzerine aile kliniğe gitmiş ve atı alıp ormana götürmüş. Kırat insanların düşündüğü gibi olmadığını, iyilik sever olduklarını anlamış. Eğer küçük çocuk atı görmeyip, yardım etmeseydi Kırat orada acısından günlerce yatabilirdi. Kırat ve çocuk ormanda ayrılmak zorunda kalmışlar. Küçük çocuk onu çok sevdiğini ve kendisine iyi bakmasını söylemiş. Kırat da çocuğa olan teşekkürünü onu yalayarak etmiş. O günden sonra Kırat insanlardan hiç kaçmamış ve herkesin kötü olmadığını anlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın