Karanlık Suların Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde denizin derinliklerinde yaşayan deniz canlıları varmış. Balıklar, yengeçler, ahtapotlar ve diğer bütün canlılar hep birlikte neşe içinde yaşarmış. Bu hayvanların korktuğu tek bir yer varmış oda karanlık sular dedikleri yerlemiş.

Günlerden bir gün bir balık bir yengeç ve bir ahtapot yüzmeye başlamış. O kadar çok yüzmüşler ki yaşadıkları yerden epeyce uzaklaşmışlar. Çok uzaklaştıklarının farkına varınca geri dönmek istemişler. Tam geldikleri yönün gerisine dönerken beş tane köpek balığı ile karşılaşmışlar. Karanlık sularda yaşan köpek balıklarından bütün deniz canlıları korkar kimse onların olduğu yere gitmezmiş. Ama balık, yengeç ve ahtapot yıllarca korktukları ve uzak durdukları köpek balıklarıyla o an burun burunalarmış. Balık korkudan ağlamaya başlamış. Köpek balıklarından biri “Neden ağlıyorsun? Bir şey mi oldu?” diye sormuş. Balık “Sizinle karşılaştığımız için ağlıyorum. Lütfen bize zarar vermeyin” demiş. Köpek balıkları ise gülmeye başlamış. Onlar güldükçe bizimkiler daha çok korkmuş. “Korkmayın korkmayın. Biz kimseye zarar vermeyiz ki. Yıllardır herkes bizden korkar ve uzak durur. Ama şimdiye kadar bizim kimseye zarar verdiğimiz görülmemiştir” demiş. Yengeç “Nasıl yani? Kimseye zarar vermediyseniz sizden neden korkuyoruz?” diye sormuş. “Yıllar yıllar önce bir köpek balığı yanlışlıkla bir balığa zarar vermiş. Cüssemiz büyük olduğu için bazen yüzerken yüzgeçlerimiz zarar verebilir. Ama bunu hiç bir köpek balığı yapmaz” demiş. Ahtapot “Peki buraya neden karanlık su diyorlar?” Köpek balığı “O olaydan sonra hiç bir deniz canlısı bu tarafa gelmemiş. Yıllardır burada sadece köpek balıkları yaşar. Denizi aydınlatan balıklar da buraya gelmediği için her yer karanlık” demiş.

Balık, yengeç ve ahtapot bütün deniz canlıların ne kadar büyük hata yaptığını, tanımadan yargıladıklarını anlamış. Orada köpek balıkları ile vedalaşmışlar ve evlerinin olduğu yere geri dönmüşler. Yaşadıkları olayı da bütün arkadaşlarına anlatmışlar. O günden sonra kimse köpek balıklarından korkmamış. Onların olduğu yere gitmiş ve artık karanlık sularda aydınlanmaya başlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın