Bak Postacı Geliyor Hikayesi

👵Merhaba çocuklar siz hiç “🎼 bak postacı geliyor selam veriyor, herkes ona bakıyor merak ediyor 🎼”  şarkısını duydunuz mu? Ben o şarkıyla çocukluğumda çok eğlendim. Gerçi o şarkı şimdi yazılsa herhalde bak kargocu geliyor diye yazılırdı. Neyse zaman her şeyi olduğu gibi bunu da değiştirdi. Bugün size bir postacı masalı anlatacağım.

Bir gün bir genç çok sevdiği baba, hatta dede mesleğini yapmak için postacı olmuş. O zamanlar Postacı demek uzakları yakın etmek, haberleşmek demekmiş. Bu genç delikanlı da çocukluğunda uzakta yaşayan dede ve ninesiyle mektuplaşarak haberleşiyormuş. Her gün mahallenin çocukları ile beraber mahallenin başında postacının gelmesini bekliyor, postacı geldiğinde de onunla beraber bütün mahalleyi dolaşıp mahallelinin mektuplarını dağıtıyorlarmış. Bu çok eğlenceli işi yaparken de “🎼 Bak postacı geliyor selam veriyor, herkes ona bakıyor merak ediyor 🎼” şarkısını söylüyormuş. İşte bu yüzden genç delikanlı postacı olmuş. Oda her sabah erkenden postaneden mektupları alıyor, mahalle mahalle dolaşıp mektup dağıtıyormuş. O mektupları dağıtırken aynı kendisinin yaptığı gibi mahallenin çocukları onunla beraber mahalleyi dolaşıyor aynı şarkıyı söylüyorlarmış.

Bir gün postacının dikkatini bir çocuk çekmiş. Çocuk her postacıyı gördüğünde heyecanlanıyor, ama sonrada hüzünleniyormuş. Postacı merak edip sormuş. “Neden beni görünce önce seviniyor, sonrada hüzünleniyorsun” demiş. Çocuk başlamış anlatmaya, “Benim ailem çok uzaklarda yaşıyor, sen gelince belki bana onlardan bir mektup getirirsin diye seviniyorum, mektup gelmeyince de üzülüyorum” demiş. Postacı bu çocuğun durumuna çok üzülmüş ve çocukla mektup arkadaşı olmaya karar vermiş. Ona bir mektup yazmış ve ertesi gün mahalleye gidince de çocuğa vermiş. Çocuk kimden olduğunu bilmediği mektubu almış çok mutlu olmuş. Hemen mektubu açmış ve okumuş. Mektupta onunla mektup arkadaşı olmak istediği yazıyormuş. Bu arkadaşlık ona iyi gelmiş. O gece oda mektuba cevap yazmış. Ertesi günde postacıyı görünce koşmuş ve elindeki mektubu postacıya vermiş, çok mutluymuş. Postacı da çocuğu mutlu ettiği için mutluymuş. Bu mektuplaşma aylarca sürmüş ta ki bir gün küçük çocuğa gerçekten bir mektup gelene kadar. Gelen mektup ailesindenmiş. Mektubu postacıyla beraber açmış ve okumuşlar. Mektupta ailesinin geri döneceği ve bir daha hiç ayrılmayacakları yazıyormuş. Çocuk postacıya dönmüş ve ona çok teşekkür etmiş. Postacı neden olduğunu sorduğunda “Bugüne kadar beni mutlu etmek için mektupları senin yazdığını biliyorum” demiş. Gülüşmüşler.

Postacı ile çocuğun mektup arkadaşlığı bitmiş ama dostlukları hiç bitmemiş. Sonrada çocuk ailesine kavuşmuş. Burada da hikaye bitmiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın