Yalancının Mumu Masalı

👵 Merhaba çocuklar bugünkü masalımızın ismi “yalancının mumu”. Benim çocukluğumdan esinlenerek yazdığım bir masal. Hadi ben yazıyorum, sen dinle, masalı kim mi okuyacak? Ona da sen karar ver.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uzaklarda köyün birinde bir çoban yaşarmış. Çoban her gün koyunlarını otlatmak için yaylaya çıkıyormuş. Bu çobanın bir huyu varmış, çok şakacıymış. Herkese değişik değişik şakalar yapıyor, sonrada yaptığı şakalarla eğleniyormuş.

Bir gün çoban yaylada koyunlarını otlatırken gene aklına bir şaka yapmak gelmiş. Başlamış bağırmaya “Koşun köylüler koşun, kurt koyunlarıma saldırıyor” diye. Köylüler bunu duyunca koşmuşlar çobanın yanına, ama ortada ne bir kurt nede koyunlarına saldıran varmış. Çoban başlamış gülmeye, köylülerde gülüşmüş. Sonra dönmüşler işlerinin başına. Çoban bu durumdan çok eğlenince, ertesi gün tekrar aynı şakayı yapmış, köylüler gene işi gücü bırakıp yaylaya koşmuşlar. Ama bu sefer köylüler çobanın aynı şakayı tekrar yaptığını görünce, gülmek bir tarafa, çobana birde kızmışlar. Çoban da bir daha aynı şakayı yapmamaya karar vermiş. Karar vermiş vermesine ama bu durumu uzaktan izleyen uyanık kurt, üçüncü gün gerçekten de koyun sürüsünün arasına girmiş ve çobana bir ders vermek istemiş. Çünkü çoban iki gündür onun adını kullanıyor ve şaka yapıyormuş. Çoban kurdu karşısında görünce başlamış bağırmaya “Koşun köylüler koşun bu sefer kurt gerçekten geldi” demiş. Fakat bir gün öncesinden sinirli olan köylüler çobanın bağırmasını hiç dikkate almamışlar, hatta kendi aralarında gülüşmüşler.

Çoban kurtla karşı karşıya kalınca ne yapacağını şaşırmış çokta korkmuş. Kurt çobana “Bu sana bir ders olsun şakanın da bir sınırı var, sınırı aşarsan yalancı olursun, yalancının mumu da yatsıya kadar yanar” demiş.
Burada da masal bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın