Mutluluk Balı Masalı

👵Merhaba çocuklar, size bugün arıların masalını anlatmamı ister misiniz?
Bir varmış bir yokmuş, çok uzaklarda bir ormanda kimsenin bilmediği çok güzel bir bahçe varmış. Bu bahçede her türlü ağaç, çiçek ve meyveler varmış. Bu bahçenin ismi arılar bahçesiymiş. Çünkü burada Bal arıları yaşıyormuş. İşleri güçleri küçük çocuklara bal yapmakmış.

Bal çocuklar için çok faydalıymış. Onların boylarının uzamasını, hastalanmamasını, zeki olmasını ve daha birçok şeye faydası varmış. Her balın farklı farklı tadı varmış. İşte bu yüzden çocuklar için çeşit çeşit bal yapıyor her çocuğun evine bırakıyor sonrada çocuk balı yeyince beğenip beğenmediğini anlamak için bekliyorlarmış. Eğer çocuk balı beğenmediyse hemen gidip başka çiçekten başka tadı olan başka bir bal yapıyorlarmış. Böylece her çocuğun bal yemesini sağlıyor, onun sağlıklı büyümesine yardımcı oluyorlarmış. Ama bir gün bir çocuğun götürdükleri hiçbir balı beğenmediğini görmüşler. Çok üzülmüşler. Çocuğun diğer çocuklardan geri kalmaması için mutlaka bal yemesi gerekiyor demişler ve başlamışlar çalışmalara. Bahçedeki bütün bitkilerden, meyvelerden, ağaçlardan, çiçeklerden bal yapmışlar, bir sürü çeşit çeşit bal ama yok, çocuk hiç birini beğenmemiş ve yememiş. Arıların ellerini çabuk tutması gerekiyormuş yoksa çocuk yaşıtlarından geri kalabilirmiş. En sonunda kraliçe arıdan yardım istemeye karar vermişler. Kraliçe arıya durumu anlatıklarında kraliçe arı biraz düşünmüş sonrada bal arılarından kocaman bir kazan istemiş. Arılar kazanı getirince “Hadi şimdi herkes yaptığı balları bu kazanın içine döksün” demiş. Arılar bütün yaptıkları balları kazana boşaltmış. Kraliçe arıda hepsini bir güzel karıştırmış. “Bal hazır hadi şimdi küçük çocuğa götürün tadına baksın” demiş. Arılar heyecanla balı alıp küçük çocuğa götürmüş sonrada bir çiçeğin üzerinde beklemeye başlamışlar. Hepsinin kalbi güm güm diye çarpıyormuş. Vee çocuk baldan bir kaşık almış. Sonra bir kaşık daha almış. Bir kaşık daha, çocuk balı çok sevmiş. Neyse ki annesi üç kaşıktan sonra balı önünden almış yoksa hepsini bitirecekmiş.

Bal yemek çok faydalı olduğu kadar çok yersek dokuna bilirmiş. Arılar çok mutlu olmuş. Hemen kraliçe arıya haber vermişler oda çok mutlu olmuş. Çocuğun anne ve babası hepsinden mutlu. Herkes mutlu olunca balın ismini mutluluk balı koymuşlar. O günden sonra bal sevmeyen çocuk olursa kraliçe arı hemen bir mutluluk balı yapıyormuş. Sende denemek istersen gördüğün bir arıya mutluluk balı istediğini söylemen yeterli. Şimdiden afiyet olsun, yarasın.
Burada da masal bitti.

Daha fazla uyku masalı okumak isterseniz Uyku Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın