Çirkin Adam Güzel Kız Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, çok uzak diyarlarda ülkenin birinde kötü kalpli, çirkin bir adam yaşarmış. Bu kötü kalpli ve çirkin adam çok zenginmiş. Yanında bir sürü hizmetçileri varmış ve hepsine çok kötü davranıyormuş. Herkese kötülük yaptığı için kimse onu sevmiyor, kimse onun yanında çalışmak istemiyormuş. Ama zaten çok fakir olan halk mecburen çalışıyormuş.

Bir gün ülkeye bir genç kız gelmiş. Bu genç kız, annesini ve babasını kaybettiği için kendine barınacak ve çalışabilecek bir iş arıyormuş. Köylülerden yardım istemiş. Köy halkı zengin adamın yanında çalışabileceğini, ancak zengin adamın çok kötü kalpli olduğunu, çalışanlarına çok eziyet ettiğini ama karşılığında da çok iyi para verdiğini söylemiş. Genç kız düşünmüş taşınmış parası ve kalacak yeri olmadığı için köylülerin uyarılarını da dikkate alarak zengin ve kötü kalpli adamın karşısına çıkmış ve çalışmak istediğini söylemiş. Zengin ve kötü kalpli adam genç ve çok güzel olan kızı karşısında görünce çok şaşırmış, gözlerini kendisinden alamamış fakat bunu belli etmemiş ve kızı işe almış. Genç kız “Peki ben ne iş yapacağım?” diye sorduğunda, kötü kalpli adam “Benim bütün yemekleri mi sen hazırlayacaksın” demiş. Kız neşe içinde mutfağa gitmiş çünkü çok güzel yemekler yaptığını, yaptığı yemeklerin çok beğenildiğini biliyormuş ve başlamış akşam yemeği için hazırlanmaya. Akşam olup sofra kurulduğunda genç kız yaptığı yemekleri servis etmeye başlamış. Önce bir kase çorba vermiş, adam çorbayı çok beğenmiş fakat hiç belli etmemiş elinin tersiyle çorbayı itmiş “Hiç beğenmedim, hepsini topla bana hoşaf getir” demiş. Genç kız sofrayı toplamış ve mutfaktan bir kase hoşaf getirmiş. Üzüntüden ağlıyormuş. Hoşafı getirirken içine bir damla gözyaşı damlamış. Kötü kalpli adam Hoşafı içmiş. Genç kız ertesi gün daha güzel yemekler yapmış ama adam aynı hareketi tekrar yapmış. “Beğenmedim” demiş elinin tersiyle itmiş ve gene hoşaf istemiş. Genç kız hoşafı getirirken yine gözünden bir damla gözyaşı damlamış. Adam gene hoşafı içmiş. Üçüncü günde aynı şey olmuş.

Genç kızın üç damla göz yaşını da yuttuğu anda her şey değişmiş. Kötü kalpli adam bir anda yakışıklı, güzel ve iyi kalpli bir adama dönüşmüş. Genç kız için beslediği gerçek duyguları bir anda dile getirmiş. Onu çok beğendiğini yaptığı yemeklerin çok lezzetli olduğunu ve eğer kabul ederse kendisiyle evlenmek istediğini söylemiş. Genç kızda karşısındaki adamdan etkilenmiş ve artık onun iyi kalpli biri olduğunu görünce evlenme teklifini kabul etmiş. Kırk gün kırk gece düğün yapmışlar ve yıllarca mutlu mesut yaşamışlar.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın