Dört Mevsim ve Arkadaşlarının Masalı

Merhaba bugünkü masalımız hem küçüklere hemde büyüklere gelsin. Hatta daha çok büyüklere. Neden mi? Anlatayım da görün.

Bir varmış bir yokmuş ya, aslında dört arkadaş varmış. Hepimizin bildiği dört arkadaş. İsimleri de İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış. Bu dört arkadaş bir gün oturmuş dertleşiyormuş. Sohbete başka bir dört arkadaş daha katılmış, kim mi? Güneş, Yağmur, Kar ve Rüzgar. Bütün bunları nereden mi biliyorum? Bir gün bulutların üzerinde gezinirken duydum.
Yaz anlatıyordu “Arkadaşlar hepimiz biliyoruz ki bir yılda 12 ay var. Biz bu ayları bölüştük ve hepimiz 3 ay insanları mutlu etmek için varız doğru mu? Kış cevap verdi “Doğru söylüyorsun ama ben hep şikayet eden insanları duyuyorum. İlkbahar, “Bende.” Sonbahar, “Katılıyorum hep bir şikayet, hep bir şikayet. Kimse hayatından memnun değil. Ya kış bitsin yaz gelsin, yada yaz bitsin kış gelsin. Güneş dayanamadı ve araya girdi “Oysa ben Yaz aylarında elimden geleni yapıyor sabah erkenden doğuyor ve geç saatlere kadar batmıyorum ki yaz tatilindeki çocuklar daha uzun dışarıda oyun oynasınlar, gezmeye gidebilsinler aileleriyle bol bol vakit geçirsinler diye. Üstelik herkesi ısıtıyorum ki rahat kıyafetler giysinler, denize girsinler diye.” Yağmur, “Haklısın bende senden sonra kuruyan toprakları ıslatıyorum ki ağaçlar, sebzeler, meyveler, çimenler kendine gelsin diye”
Kar dayanamamış “bende kışın okula giden çocuklar ve çalışan aileleri için kar yağdırıyorum, kardan adam yapsınlar kar topu oynasınlar eğlensinler diye.” Rüzgar, “Ben her mevsim size destek olmaya çalışıyorum ama kimseyi memnun edemiyorum” dedi. Dayanamadım ve yanlarına gittim “İstemeden kulak misafiri oldum ve durumunuza çok üzüldüm acaba size yardım edebilir miyim?” diye sordum. Onlarda benden bu duyduklarımı sizlere anlatmamı istediler. Hepinizden rica ettiler. Hep bir ağızdan “Lütfen her mevsimin tadını çıkarsınlar. Biz onların mutlu olması için elimizden geleni yapacağız. Onlar sadece mevsimlere uygun giyinsinler yeter” dediler.

Elçiye zeval olmaz bana sorarsanız bende her mevsimin ayrı bir güzelliği olduğunu düşünüyorum. Mevsimine göre giyinmek, mevsimine göre yemek ve eylenmek çok güzel, sizce?

Daha fazla uyku getiren masallar okumak isterseniz Uyku Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın