Eşek Kalpli Olmak Masalı

👵 Merhaba bugün “Eşek kalpli olmak” diyelim mi? Hadi o zaman.
Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken çok uzaklarda bir yerlerde bir ülke varmış. Adı da Eşek ülkesiymiş. Bu ülkede sadece Eşekler yaşıyormuş. Ülke çok güzelmiş. Eşekler diğer ülkelerde yaşayanlara örnek olmak için çok çaba sarf ediyorlarmış. Her taraf yemyeşilmiş, çimenler ve papatyalar ile kaplıymış. Her çeşit meyve ağaçları varmış. Gökyüzü bile oradan bir başka güzel görünüyormuş. Eşekler sürekli temizlik yapıyorlarmış. Bu ülkede kimse yerlere çöp atmıyormuş. Kimse kimsenin üzülmesini istemezmiş. Kalp kırmak, kötü söz söylemek, bütün bunlar Eşekler ülkesinde hiç yaşanmazmış. Kötülük diye bir şey yokmuş. Hepsi çok iyi kalpliymiş. Değil komşu ülkelere, Dünyaya örnek olacak bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlarmış.

Bir gün ülkeye yolunu kaybetmiş bir kuş gelmiş. Kuş göç esnasında yorgun ve halsiz düşmüş. Arkadaşlarına yetişememiş ve bir anda kendini Eşekler ülkesinde bulmuş. Eşekler şaşkın, kuş şaşkın bir müddet öylece bakışmışlar. Neden sonra Eşekler kendilerine gelmişler ve kuşa “Hoş geldin” demişler. Sonrada oraya nasıl geldiğini sormuşlar. Kuş önce biraz korkmuş ve tedirgin olmuş ama sonra bu samimi Eşeklerin niyetinin kötü olmadığını anlamış ve başlamış anlatmaya. Eşekler kuşun hikayesini dinledikten sonra önce onun karnını doyurmuşlar. Sonrada güzel bir uyku uyuması ve dinlenmesi için en güzel şekilde ağırlamışlar. Ertesi günde onu arkadaşlarına yetiştirmek için yola koyulmuşlar. Karanlık çökmeden kuşu arkadaşlarına yetiştirmişler. Kuş çok mutluymuş. Arkadaşları da kuşun tekrar sürüye katılmasından çok mutlu olmuşlar. Tam vedalaşacakken sürüden bir kuş ” Biz bugüne kadar Eşekler hakkında pek bir şey bilmiyorduk ama insanlardan şunları duyuyorduk. Birbirlerine kızdıklarında Eşek diyorlardı, hatta kötü bir şaka yapana Eşek şakası yapma diye uyarıyorlardı. Daha bunun gibi bir çok şey duyduk. Attan indin Eşeğe bindin, Eşek hoşaftan ne anlar gibi sözler. Bizde Eşeklerin kötü olduğunu düşünüyorduk” demiş.

Bunu duyan Eşekler çok üzülmüş. Bugüne kadar yaptıklarının boşuna olduğunu, iyi örnek olmak bir tarafa, insanların haklarında böyle kötü düşünceler içinde olduğunu, Eşekleri sevmediklerini bilmiyorlarmış. “Bütün çabamız boşunaymış, oysa biz dünyaya iyiliği yaymak istiyorduk” demişler. Ama öyle de olmuş, çünkü kuşlar o günden sonra gittikleri bütün ülkelere hatta dünyaya Eşeklerin nasıl iyi kalpli hayvanlar olduğunu anlatmışlar. İnsanlarda kuşların anlattıklarına inanmışlar. Eşekler o günden sonra dünyada hak ettikleri değeri görmüşler. Burada da masal bitmiş.
Aramızda hala bunu duymayanlar olabilir. Ama artık sizde duydunuz, keşke hepimiz Eşek kalpli olabilsek. Ne dersiniz?

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın