Oruç Tutmak İsteyen Balığın Masalı

👵 Merhaba çocuklar bugün bulunduğumuz aydan, yani Ramazan ayından ilham aldım ve oruç tutmak isteyen minik bir balık masalı yazdım. Umarım beğenirsiniz 💕
Bir küçük balıkçık varmış. Denizlerden denizlere dolaşıp, ülke ülke yüzüyormuş. Gittiği ülkelerde insanların sahilde, teknede yaptığı sohbetleri dinliyor, o ülkeler hakkında birçok şey öğreniyormuş. Bilmediği yada anlamadığı bir şey olursa anne ve babasına soruyormuş. Nede olsa onlar bu denizlerde defalarca yüzmüşler. Oysa minik balığın bu ilk senesi imiş. O daha bir yaşında bile değilmiş.

Bir gün yolu ülkemize düşmüş. Tamda Ramazan ayına denk gelmiş. Kafasını denizden dışarıya şöyle bir çıkarmış ve başlamış etrafını incelemeye. Masmavi denizin üzerine, pırıl pırıl parlayan güneş çok güzel görünüyormuş. Sanki bu ülkeye güneş torpil geçiyor, daha çok ısıtıyor diye geçirmiş içinden. Tam o sırada bazı sesler duymuş ve hemen kulak kabartmış. Çocuklar iskelenin kenarında oturmuş sohbet ediyorlarmış. İçlerinden bir tanesi diğer çocuklardan bir yaş daha büyükmüş, diğer çocuklara anlatıyormuş “Biliyor musunuz bugün Ramazan ayına girdik, yani Ramazan ayı demek oruç tutmak demek” demiş. Çocuklar meraklı gözlerle sormuş “Oruç nasıl tutulur?” Onlardan sadece bir yaş büyük olan çocuk “Gece mahallemize davulcular geliyor davul çalıyor bizi uyandırıyor, bizde kalkıp yemek yiyoruz. Sonra tekrar yatıyoruz. Büyükler akşama kadar, bizim gibi küçükler öğleye kadar hiç bir şey yemiyor” demiş. Çocuklar sormuşlar “Su da mı içmiyorlar?” diye. Onlardan sadece bir yaş büyük olan çocuk “Büyükler içemez ama biz çocuklar içebiliriz” demiş. Çocuklar “Peki sen hiç oruç tuttun mu” diye sormuşlar. Çocuk “Geçen sene Ramazan da öğleye kadar tuttum, ama su içmiştim. Bu senede öğleye kadar tutacağı ama su içmeden” demiş. Çocuklar “Peki biz nasıl tutacağız?” Büyük çocuk “Sizde benim gibi yapın önce yarım gün, ama su içebilirsiniz, seneye suda içmezsiniz” demiş.

Bütün bu konuşulanları duyan küçük balık, heyecanla annesinin yanına yüzmüş ve duyduklarını anlatmış. “Bende oruç tutmak istiyorum, ama nasıl olacak, ben zaten suyun içinde yaşıyorum” demiş. Annesi daha önceden bu konu hakkında bilgi sahibi olduğu için “Sen niyet et Allah kabul eder” demiş. Küçük balık bütün gece davulcunun gelmesini beklemiş, sonrada annesinin hazırladığı yemeyi yemiş, ertesi gün öğlene kadar oruç tutmuş ve çok mutlu olmuş. Burada da masal bitmiş.
Bakalım küçük balık Ramazan bayramını öğrenince ne yapacak. Onuda bir başka küçük balık masalında yazarım. Daha bayrama var nasıl olsa.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın