Meraklı Zürafanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçların olduğu, rengarenk çiçeklerin açtığı, kuşların cıvıl cıvıl ötüştüğü bir orman varmış. Bu ormanda yaşayan bir çok hayvan varmış. Zürafa ailesi de bu ormanın üyelerindenmiş. Ormanın en meraklısı da yavru zürafaymış. Her şeyi merak eder, bütün hayvanlara soru sorarmış. Bu yüzden herkes ona Meraklı dermiş.

Günlerden bir gün Meraklı ormanda oynamak için dışarı çıkmış. Önce arkadaşları ile buluşmuş sonra uçan kuşların peşinden gitmiş. Merakına yenik düşmüş ve kuşların yuvasının olduğu yere kadar koşmuş. Dönüp arkasına baktığında ormandan epey uzaklaştığını fark etmiş. Bu durum yavru zürafa için hiç iyi olmamış. Çünkü Meraklı genel de hep annesi ve babası ile gezermiş. Onlarda tehlikelerden uzak durmak için ormanın dışına hiç çıkmazmış. O yüzden Meraklı nerede olduğunu, ne yapması gerektiğini hiç bilmiyormuş. Biraz düşünmüş ve geldiği yoldan geri dönmeye karar vermiş. Başlamış yürümeye. Yürümüş, yürümüş ama bir türlü kendi ormanına gidememiş. Bir süre sonra karşısına bir nehir çıkmış. Çok yorulduğu için nehrin kenarından suyunu içmiş. O an da hiç beklenmedik bir şekilde nehirden bir balık zıplamış. Meraklı, balığı görünce birden irkilmiş ama daha sonra alışmış. İki hayvan konuşmaya başlamışlar. Yavru zürafa ona kaybolduğunu söylemiş. Balık da bu durumun kötü olduğunu, ailesinin onu merak edebileceğini söylemiş. Balığın aklına bir plan gelmiş. En yakın arkadaşı olan kuşa seslenmiş. Ona zürafanın kaybolduğunu anlatmış ve kuştan zürafanın ailesini bulup buraya getirmesini rica etmiş. Yardımsever kuş hemen yola koyulmuş. kısa bir süre içinde aileyi bulmuş ve durumu anlatmış. Havada kararmış ve zürafa hem çok acıkmış hemde çok üşüyormuş. O sırada anne ve baba zürafanın sesi duyulmuş. Meraklı koşarak ailesine sarılmış. Balığa ve kuşa teşekkür etmişler daha sonra evlerine gitmek için yola koyulmuşlar.

Meraklı, eve geldiğinde ailesinden özür dilemiş. Bu kadar meraklı olmanın iyi bir şey olmadığını anladığını, bir daha asla fazlaya kaçmayacağına dair söz vermiş. Meraklı, o gün şanslıymış çünkü iyi hayvanlarla karşılaşmış ama kötü hayvanlarla da karşıla bilirmiş. İşte bu yüzden büyüyene kadar evinin yanından ayrılmamış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın