Hareketli Şapkanın Hikayesi

Beril ve Duru iki yakın arkadaşlarmış. Zamanlarının çocuğunu birlikte geçiriyorlarmış. Bu iki yakın arkadaş büyümüş ve aynı okula gitmeye başlamışlar. İlk okul 3. sınıfa giden Beril ve Duru o hafta öğretmenlerinin verdiği ödevi bitirmek için bir araya gelmeye karar vermişler. Annelerinden izin alıp Berillerin evinde ders çalışmaya başlamışlar.

Beril ve Duru, Beril’in odasına gitmiş ve ders çalışmaya başlamışlar. Dersleri biraz zormuş. İki arkadaş ödevlerini yaparken çok sıkılmışlar, biraz sohbet etmişler. Sohbetleri bitince derse geri dönmüşler ve o sırada karşılarında ki duvarda asılı olan atkı yere düşmüş. Atkının yere düştüğünü görmüşler ve sonra kaldırır diye düşünüp çalışmaya devam etmişler. Atkı birden hareket etmeye başlamış. Bunu gören iki arkadaş birden çığlık atmışlar ve koltuğun üstüne çıkmışlar. Beril “Duru, gördün mü atkı hareket ediyor” demiş. Duru “Gördüm, gördüm. Ama bu nasıl olur? Yoksa atkı sihirli mi?” diye sormuş. Beri “Sihir diye bir yok ki Duru” demiş. Duru “Evet, sihir diye bir şey yok. Ama bu atkı sihirli değilse nasıl hareket ediyor?” demiş. Beril, Duru’nun sorusuna cevap verememiş çünkü o da atkının nasıl hareket ettiğini bilmiyormuş. Beril “Duru, üç dediğimde kapıya doğru kaçalım” demiş. Duru “Tamam” demiş ve Beril üç deyince iki arkadaş kapıya koşup odadan çıkmışlar. Duru “Ben eve gidiyorum Beril” demiş. Beril “Beni burada canlı atkıyla yalnız mı bırakıyorsun?” diye sormuş. Duru “Haklısın, bu doğru değil” o zaman bir çözüm yolu bulalım ve o atkıdan kurtulalım” demiş. Beril ve Duru düşünmeye başlamışlar. Odaya gidip tekrardan atkıya bakmak istemişler ve odanın kapısından içeri bakmışlar. Kızlar odaya girdiğinde atkı tekrar hareket etmiş ve yine odadan kaçmışlar.

O an Beril’in aklına bir fikir gelmiş uzun bir sopa ile atkıyı almayı teklif etmiş. Dur, Beril’in fikrini beğenmiş ve hemen bir sopa bulup odaya girmişler. Beril sopayı uzatmış ve atkıyı almaya çalışmış. Sopayı uzattığında birden atkının altından evin kedisi çıkmış. Beril ve Duru kedinin çıktığını görünce çok şaşırmış ve sevinçle kediyi kucaklarına lamışlar. Bir eşyanın hareket etmeyeceğini tekrardan anlamış olmuşlar.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın