İyilik Mağarası Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken ormanın derinliklerinde bir mağara varmış. Bu mağara köylüler tarafından bilinir, ama kimse oraya gitmeye cesaret edemezmiş. Çünkü söylentiye göre o mağara çok derine iniyor ve çıkması çok zormuş. Hatta bazı girenler bir daha oradan çıkamamış diye söylentiler de varmış.

Ormanda yaşayan hayvanlar bir toplantı yapmışlar. Toplantıya bütün hayvanlar gelmiş Aslan, Tilki, Geyik, bütün kuşlar, bütün böcekler, Sincap, Fil, Gergedan, Zürafa (ve benim adını sayamadığım ama siz isterseniz saymaya devam edebilirsiniz😊) bütün hayvanlar toplantıya katılmışlar. Herkes bir şey söylemiş. Fil, “İsterseniz siz benim arkamdan gelin ben size yol açabilirim” demiş. Kuşlar, “Siz merak etmeyin ben önden gider size seslenirim” demiş. Ama tabii ki son sözü ormanların kralı Aslan söylemiş “Hayır efendim ben burada dururken hiçbiriniz o mağaraya giremezsiniz önden ben gideceğim arkamdan siz geleceksiniz” demiş. Ertesi gün erkenden mağaranın önünde toplanmışlar. Hepsi çok heyecanlıymış. Kimseye belli etmiyormuş ama aslında Aslanda çok heyecanlıymış. Sonunda Aslan önde diğer hayvanlar arkada mağaranın içine doğru yürümeye başlamışlar. Mağara karanlık ve soğukmuş ama birbirlerinden cesaret alarak pes etmeden mağaranın sonuna kadar gitmişler. Mağaranın sonuna geldiklerinde önlerine kocaman bir kapı çıkmış. Aslan, kapıyı açmış ve gözlerine inanamamışlar Yemyeşil çimenler, mis gibi kokan rengarenk çiçekler, bin bir çeşit meyveler, birçok hayvan, güler yüzlü insanlar ve tabi ki de çocuklar. Meğer orası iyilik mağarasıymış. Mağaraya sadece iyi kalpli olanlar girebiliyorlarmış. Bu yüzdende oraya kadar gelen bir daha oradan çıkmak istemiyormuş.

Mağaradan tekrar dışarıya çıkanlar ise kötü kalpli oldukları için mağaranın sonundaki kapıyı açamayanlarmış. Böylece mağaranın gizemi çözülmüş. Herkes mutlu mesut bir şekilde iyilik mağarasında yaşamışlar. Tabii bu bir masal ya, siz siz olun yanınızda büyükler olmadan bilmediğiniz yerlere yalnız ve habersiz sakın ama sakın gitmeyin.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın