Masal Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Masal, en yalın tanımıyla “halk tarafından yaratılan ve ağızdan ağıza nesillerce aktarılan hikayelere verilen isimdir.” Masallar olağanüstü kahramanlar ve olaylar içerir. Hayvan masalları, olağanüstü masallar, gerçekçi masallar ve zincirleme masallar, temel anlamda masalın dört türünü oluşturur.

Masalların genellikle çocuklara hitap ettiği düşünülür. Oysa öğreticilik ve verdiği mesajlar açısından değerlendirildiğinde, yetişkinler de çocuk masalları okuyabilir. Birçok yetişkin, çocuk masalları okumayı sever. Çünkü güzel bir masal hemen herkese iyi gelir ve ruh dünyasını iyileştirir. Çünkü masallarda dara da düşse kazananlar hep iyilerdir. Çocuklar masalları en çok da bu nedenle sever.

Masallar kimi zaman hikayelerle karıştırılır. Fakat masallarla hikayeler arasında belirgin bazı farklılıklar vardır. Bu yazıda masalların özellikleri nelerdir konusunu ele alacağız. Bu özelliklere bakarak, okuduğunuz yazım türünün masal olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. 

Masal Özellikleri Nelerdir?

Masal özellikleri denince genellikle akıllara, doğaüstü güçlere sahip kahramanlar ve olağanüstü olaylar gelir. Ancak masalların özellikleri bunlarla da sınırlı değildir. Kısaca masal özelliklerini aktarmak gerekirse;

  • Masallarda hem zaman hem de yer tamamen belirsizdir.
  • Masalların konuları olağanüstü olaylardan oluşur.
  • Masal kahramanlarının doğaüstü güçleri vardır.
  • Masalların en büyük özelliği sonunda ders vermesidir. Her masalın sonunda mutlaka bir öğüt veya ders yer alır. Bilhassa fabllar, ders vermek maksadıyla yazılmıştır.
  • Masalların kahramanları genelde periler, devler, hayvanlar veya melekler olur.
  • Sözlü edebiyat türüne aittir. Tamamen sözlü ve kurmaca metinlerdir.
  • Masalların yazarları yoktur.
  • Halk arasında kulaktan kulağa aktarılarak yayılır. Bu açıdan bakıldığında, masalların halk kültürlerinin ortak ürünleri olduğunu söylemek mümkündür.

Masal nedir ve masal özellikleri nelerdir sorularını yanıtladık. Birbirinden güzel onlarca masalı bulabileceğiniz sitemizi inceleyebilir, sevdiğini ve beğendiğiniz masalları çocuklarınızla birlikte okuyabilirsiniz.

Yorum yapın