Kardeş İsteyen Devenin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, uçsuz bucaksız bir çölde yaşayan küçük bir deve yavrusu varmış. Bu yavrunun adı “Doruk” imiş.

Doruk, çok meraklı ve maceracı bir deveymiş. Fakat çöl çok sıcak ve tehlikeli olduğu için annesi ve babası ona çok fazla izin vermiyormuş. Bu yüzden Doruk’unda çok canı sıkılıyormuş. Çölde çok fazla da yavru hayvan olmadığı için, Doruk hep yalnız kalıyormuş. Anne ve babasına “Anne keşke benim bir kardeşim olsa, onun yemeğini yediririm, öğrendiğim her şeyi öğretirim, onun en yakın arkadaşı olurum. Tabi o da benim en yakın arkadaşım” olur diyormuş. Zaman Doruk için akarken, bir sabah anne ve babası onu yanına çağırmış. Anne deve “Bak oğlum senin bütün gün bu sıcak çölde canın sıkıldığını biliyoruz. Bunun için sana söylemek istediğimiz bir şey var, eminiz ki sende çok sevineceksin” demiş. Doruk daha da heyecanlanmış “Hadi anne söyle artık, çok merak ettim” demiş. Annesi “Doruk, bir kardeşin olacak” demiş. Doruk, çok sevinmiş koşarak annesinin boynuna sarılmış. “Çok mutluyum anne, abi oluyorum. Ona çok iyi davranacağım söz veriyorum. Bildiğim her şeyi öğreteceğim, onunla oyunlar oynayacağım” demiş. Annesi ve babası Doruk’a sevgiyle sarılmışlar.

Günler geçmiş Doruk’un kardeşi doğmuş. Anne deve ve baba deve Doruk’a istersen kardeşinin adını sen koyabilirsin demişler. Doruk çok sevinmiş ve adı “Nora” olsun demiş. Anne ve baba deve çok sevmişler bu ismi ve “Pekala kardeşinin adı Nora olsun” demişler. Nora, büyümeye başlamış ve Deli ile birlikte bu uçsuz bucaksız çölde bütün gün güzel oyunlar oynamışlar, bir birlerini çok sevmişler. Kardeş olmanın çok büyük bir mutluluk olduğunu hiç bir zaman unutmamışlar ve bir birlerini her zaman çok sevmişler. İki kardeş bu sıcak çölün serinliği olmuş.

Çocuklarınız kardeş masalı dinlemeyi seviyorsa Kardeş Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın