Tilki Kardeşlerin Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde bir ormanda yaşayan tilki ailesi varmış. Tilki ailesinin üç yavrusu varmış. Yavru tilkilerin en büyüğü çok akıllı ve usluymuş, ortancası çok yaramaz ve meraklıymış, en küçüğü ise çok tatlı ve sevimliymiş.

Bir gün anne tilki ve baba tilki yavrularını toplayıp onlara bir şey söylemişler: “Çocuklar, biz ormanın derinliklerine inip, yemek arayacağız, sizde burada bizi bekleyin. Sakın ormana tek başınıza gitmeyin, kaybolabilirsiniz” demişler. Yavru tilkiler “Tamam, merak etmeyin” demişler. Anne tilki ve baba tilki ormana doğru yola çıkmışlar. Yavru tilkiler bir süre oyun oynamışlar ama ortanca tilki çok sıkılmış. “Ben ormana gitmek istiyorum, çok sıkıldım” demiş. Küçük tilki “Ama annem ve babam bura da kalmamış gerektiğini söyledi” demiş. Büyük tilki “Bence gidelim, ne kadar tehlikeli olabilir ki?” demiş kardeşlerine. Küçük tilki “Hayır bu doğru değil, ormanda kaybola biliriz. Annem ve babam geldiğinde de bizi çok merak eder” demiş. Büyük kardeşler küçük tilkinin sözlerine gülüp “Bu kadar korkmana gerek yok, biz yanındayız” demişler. Küçük kardeş “Hayır, ben gelmeyeceğim” demiş. Ortanca ve büyük kardeş “Tamam, sen evde kal” deyip, çantalarını hazırlayıp evden çıkmışlar. İki kardeş ormanda yürümeye başlamışlar ve bir süre sonra hava kararmaya başlamış. Ortanca kardeş “Ben korkmaya başladım” demiş. Büyük kardeş “Bende korkuyorum, gel eve dönelim” demiş. İki kardeş eve dönmeye karar vermişler ama bu sefer evin yolunu şaşırmışlar. Korkudan ağlamaya başlayan kardeşler “Anne, baba” diye seslenmeye başlamış. Onların sesini duyan anne ve baba tilki koşarak sesin geldiği tarafa gitmişler ve yavrularını görmüşler. “Sizin burada ne işiniz var? Biz size evden çıkmayın demiştik” demişler. Tilki kardeşler “Özür dileriz, böyle olacağını bilmiyorduk” demişler ve ağlamaya başlamışlar.

Anne ve baba tilki yavrularını alıp eve dönmüşler. Küçük tilki ailesini görünce çok sevinmiş. Anne tilki “Çocuklar bugün bizi dinlemediğiniz için çok üzüldük. Başınıza kötü şeyler gelebilirdi. Keşke küçük kardeşinizi dinleseydiniz” demiş. Ortanca tilki ve büyük tilki “Özür dileriz anne, siz haklıydınız. Kardeşimiz de bizi uyardı ama dinlemedik. Bir daha yapmayacağımıza söz veriyoruz” demişler. Anne ve baba tilki yavrularını affedip sarılmışlar. O günden sonra yavru tilkiler anne ve babasının sözünden hiç çıkmamışlar. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın