Keçi, Ördek ve Tavşanın Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çiftlikte yaşayan keçi, ördek ve tavşan varmış. Onlar çok iyi arkadaşmış ve birbirlerine her zaman yardım ederlermiş.

Günlerden bir gün, tavşan, keçi ve ördek çiftliğin yakınındaki ormana gitmişler. Orada bir ağacın altında kocaman bir ekmek bulmuşlar. Ekmeği orada piknik yapan insanlar unutmuş. Keçi, ördek ve tavşan, ekmeği görünce çok sevinmişler. Ama ekmeği paylaşacaklarını bilememişler Keçi, “Ben en çok ekmek yiyebilirim, çünkü ben en güçlüyüm. Bu yüzden ekmek bana ait.” demiş. Ördek, “Hayır, ekmek bana ait. Çünkü ben en hızlıyım. Ekmek benden önce kimse bulamazdı.” demiş. Tavşan, “Hayır, ekmek bana ait. Çünkü ben en zekiyim. Ekmek nerede olduğunu ben buldum.” demiş. Keçi, ördek ve tavşan, ekmek için kavga etmeye başlamışlar. Ekmek, onların arasında parçalanmış. Ama hiçbiri, yediği ekmekten mutlu olmamış. Çünkü ekmek, onların arkadaşlıklarından daha tatlı değilmiş.

Onlar, ekmek yüzünden birbirlerine kırdıkları için çok pişman olmuşlar. Bir daha asla böyle bir hata yapmayacaklarına söz vermişler. Ve ekmek kırıntılarını, oradaki diğer hayvanlarla paylaşmışlar. Böylece, keçi, ördek ve tavşan, arkadaşlıklarını yeniden kurdukları gibi, yeni arkadaşlar da edinmişler. Ve hep birlikte mutlu yaşamışlar.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın