Koca Yürekli Mustafa’nın Hikayesi

👵 Merhaba,
Bir gün Tren garında bir yakınımın gelmesini beklerken küçük bir çocuk dikkatimi çekti. Çocuk elinde bir sepet içinde de küçük çiçek demetleri “Almaz mısınız? Çok güzel çiçeklerim var” diye sesleniyordu. Dayanamadım gittim ve küçük çocukla merhabalaştım, “Bir demet çiçek ne kadar?” diye sordum. Bana “Ben çiçeklere değer biçemem, gönlünüzden ne koparsa” dedi. Güldüm “Bende değer biçemem, ne yapacağız şimdi ” dedim. Gülüştük. Yanına oturdum sohbet etmeye başladık. Karşımda küçük bir çocuk değil de sanki görmüş geçirmiş bir birey oturuyor gibiydi.

Havadan sudan konuştuk. Konu konuları açtı, çocuk anlattı ben dinledim. Adının Mustafa olduğunu söyledi. Mustafa bundan birkaç ay önce yolda yaralı bir kedi bulmuş. Kediyi alıp veterinere götürmüş. Veteriner tedavisini yapmış ancak arka iki ayağının felçli olduğunu büyük bir ihtimalle bir daha yürüyemeyeceğini söylemiş. Mustafa o gün cebindeki bütün parasını veterinere vermiş. Veteriner kendisine birkaç kutu mama hediye etmiş. Zaten maddi durumları çok iyi olmayan çocuk kediyi sokağa bırakamamış ve eve götürmüş. Annesi kedinin durumuna çok üzülmüş ama “Biz zaten zor geçiniyoruz” değince annesine bir söz vermiş. “Kedinin bütün masraflarını ben karşılayacağım, söz” demiş. Önce kendisi de bunu nasıl yapacağını bilmiyormuş. Babaannesi durumu öğrenince “Ben sana yardım edebilirim, bahçemdeki çiçeklerden küçük demetler yaparım, sende onları satarsın” demiş. O günden sonra her gün okul çıkışı babaannesine gidiyor, babaannesinin hazırladığı çiçekleri alıyor ve tren garında satıyormuş. Çiçeklere fiyat verememesinin sebebi ise babaannesi “Onlar benim çocuklarım gibi fiyat biçemem, kimin gönlünden ne koparsa” demiş. Günler böyle gelmiş geçmiş. Kedi toparlanmış, sağlığı yerine gelmiş ama arka ayakları felçli olduğu için hala yürüyemiyormuş. Şimdi Mustafa para biriktirip kediye protez bacak yaptırmak istiyormuş.

Bu küçük ama koca yürekli çocukla sohbet, misafirimin trenden inmesiyle bölündü. Ama kendisi ile hala görüşüyoruz. Kediye nemi oldu? Çoktan protez bacaklarına kavuştu. Bize mi ne oldu? Biz iyi bir ekip olduk ve hala çok çalışıyoruz. Çünkü sokakta daha yardıma muhtaç bir çok hayvan var.
Burada da hikaye bitti diyemeyeceğim çünkü bu bir masal değil, gerçek.
Daha fazla hikaye okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın