Küçük Aslan Masalı

Merhaba çocuklar bugün size hepimizin her zaman çok cesur olamayacağını, bazen korkabileceğimizi, korkmanın da normal bir duygu olduğunu anlatan bir masal yazmak istedim umarım beğenirsiniz ❤
Küçük aslan, ormanlar kralı bir babanın yavrusu olduğu için çok gururlu, cesur, korkusuz, dürüst ve kendinden emin bir şekilde ormanda yaşıyormuş. Arkadaşları da onunla gurur duyuyor, her konuda ondan yardım alıyor, onun bir dediğini iki etmiyorlarmiş. Çünkü baba aslan yaşlanınca küçük aslanın onun yerine geçeceğini ve ormanın kralı olacağını biliyorlarmış. Fakat küçük aslanın kimselere söyleyemedi bir sırrı varmış, karanlıktan çok korkuyormuş. Gece olunca bütün arkadaşları yuvalarına çekilince, anne ve babası uyuyunca işte o zaman küçük aslanın korkuları başlıyormuş. O kadar korkuyormuş ki bazen korkudan tir tir titriyormuş. Ancak küçük aslanın bilmediği bir şey varmış o da kötü kalpli tilkinin bu korkusunu bildiğini ve gizlice kendisini izlediğini.

Birgün kötü kalpli tilki küçük aslana şantaj yapmaya karar vermiş. Geçmiş karşısına “Senin karanlıktan korktuğunu biliyorum ancak bunu herkese söylememi, seni rezil etmemi istemiyorsan bundan sonra dediklerimi yapacaksın” demiş. Aslan çaresiz kabul etmiş ve başlamış o günden sonra tilkinin ona söylediklerini yapmaya. Bazen aç karnını doyurmak için avlanmış, bazen ayaklarına masaj yapmış, bazen sırtında taşımış ancak tilkinin istekleri bir türlü bitmek bilmiyormuş ayrıca bu durum aslanın arkadaşlarının ve ailesinin de dikkatini çekmeye başlamış. Eskisi gibi arkadaşları onu önemsemiyor, saymıyorlarmış.
Ta ki baba aslanın oğlunu karşısına alıp onunla konuşana kadar. İşte onaman dayanamayıp babasına her şeyi anlatmış. Baba aslan “Bak oğlum senin kral olman için sadece korkusuz olman yetmez, ayrıca herkesin korkuları vardır. Mühim olan bu duygu ile başa çıkmayı öğrenmen gerekirse bunun için büyüklerinden yardım istemekten çekinmemendir. Ama asla kötülükten beslenenlerin, kötü kalplilerin senin zaaflarından yararlanmalarına izin vermemelisin. Şimdi git bütün ormana karanlıktan korktuğunu söyle ve bu korkunu yenmek için arkadaşlarından yardım iste” demiş. Küçük aslan babasının dediğini yapmış ve arkadaşlarından yardım istemiş. Hatta kendisi gibi daha birçok arkadaşının karanlıktan korktuğunu öğrenmiş. O günden sonra hava kararınca karanlıktan korkan arkadaşları ve küçük aslan yanlarında bir büyük eşliğinde gece gezintilerine çıkmışlar ve zamanla karanlıktan korkmamaya böylece karanlık korkularını yenmeyi başarmışlar.

Kötü kalpli tilkiye nemi olmuş, tilki uzun bir zaman utancından kimsenin yüzüne bakamamış. Birinin zaafından yararlanmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlamış ve bir daha aynı hatayı tekrarlamamış. Küçük Aslanda onu af etmiş. Çünkü kral olmak için sadece korkusuz olmak yetmez adaletli olmak, bağışlamak ve daha birçok meziyete sahip olmak gerekiyormuş. Burada da masal bitmiş.

Uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın