Küçük Karga ve Büyük Fil Masalı

Bir zamanlar, küçük bir karga vardı. Adı Koko’ydu. Koko, çok meraklı ve maceracı bir kargaydı. Bir gün, ormanda uçarken, çok büyük ve gri bir hayvan gördü. Bu hayvanın adı Filo’ydu. Filo, çok güçlü ve nazik bir fil idi. Koko, Filo’yu görünce çok şaşırdı. Çünkü daha önce hiç fil görmemişti.

Koko, Filo’ya yaklaştı ve “Merhaba, sen kimsin?” diye sordu. Filo, Koko’yu duyunca başını kaldırdı ve “Merhaba, ben Filo. Sen kimsin?” diye cevap verdi. Koko, “Ben Koko. Senin gibi bir hayvanı ilk defa görüyorum. Sen ne yaparsın?” diye sordu. Filo, “Ben filim. Ben ormanda yaşarım. Yapraklar, meyveler ve otlar yerim. Suyu hortumumla içerim.” dedi. “Peki sen ne yaparsın?” diye de sordu. Koko, Filo’nun anlattıklarını dinledi ve çok ilgilendi. “Ben kargayım. Ben de ormanda yaşarım. Ama ben çekirdek, böcek ve solucan yerim. Suyu gagamla içerim. Ben uçabilirim. Sen uçabilir misin?” diye sordu. Filo, “Hayır, ben uçamam. Ama koşabilir, zıplayabilir ve yüzebilirim. Sen koşabilir, zıplayabilir veya yüzebilir misin?” Koko, “Hayır, ben koşamam, zıplayamam veya yüzemem. Ama uçmak çok eğlenceli. Seninle uçmayı öğretmek isterim. Beni takip eder misin?” diye teklif etti. Filo, “Tamam, seni takip edeyim. Ama nasıl uçacağım?” diye merak etti. Koko, “Bana güven. Ben sana göstereceğim. Gel, şu tepenin üstüne çıkalım” dedi. Koko ve Filo, tepenin üstüne çıktılar. Koko, “Şimdi, bana bak. Ben kanatlarımı çırparak uçuyorum. Sen de kulaklarını çırp. Belki sen de uçabilirsin” diye dedi. Filo, “Tamam, deneyeyim” diye cevap verdi. Filo, kulaklarını çırpmaya başladı. Ama ne kadar çırpsa da uçamadı. Koko, “Sen kulaklarını değil, kanatlarını çırpman lazım. Senin kanatların nerede?” diye sordu. Filo, “Benim kanatlarım yok ki. Ben filim. Fillerin kanatları olmaz” dedi ve üzüldü.

Küçük karga, filin üzüldüğünü görünce “Üzülme arkadaşım, benimde senin gibi burnum yok. En iyisi kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek” dedi ve iki arkadaş tepeden ormanın içine geri indi. Birlikte oyunlar yaşadılar, mutlu hayatlarına geri döndüler. Masal da burada bitti.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın